Wychowywanie dzieci kontra cyfrowa rzeczywistość

Cyfrowa rzeczywistość to przestrzeń, w której przyszło żyć naszym dzieciom. Choć młode pokolenie czuje się w tym świecie jak u siebie, potrzebny jest mu mądry przewodnik. Dlatego chcąc, nie chcąc, musimy za tym światem nadążyć i się z nim zmierzyć, choć nie jest to łatwe. Tak, jak wielu rodziców, też mam z tym problem.

Czytaj dalej

Stroje karnawałowe – czym zaskoczyły mnie moje dzieci?

Stroje karnawałowe to z jednej strony pole do popisu, a z drugiej problem. Przeważnie my – matki mamy zagwozdkę i niezły ambaras, w co tu te dzieci ubrać? Pół biedy, kiedy nasza latorośl wymyśli postać kowboja czy księżniczki. Strój można skompletować we własnym zakresie, a taką postać wszyscy znają z bajek czy filmów. Gorzej, gdy pomysł jest niestandardowy i wykraczający poza polityczną poprawność. No właśnie, w tym roku moi synowie wprost mnie zastrzelili. Obaj. Nie uwierzycie, za kogo chcieli się przebrać!

Czytaj dalej

Przyznać się do winy

Każdemu z nas ciężko przyznać się do winy. Boimy się reakcji osób, których mogło dotknąć nasze zachowanie i często brakuje nam odwagi, żeby stanąć z nimi oko w oko i powiedzieć jak było. Przecież może być bardzo nieprzyjemnie i czasem wygodniej jest iść w zaparte i nie powiedzieć prawdy. W przypadku dzieci chcemy być idealni i nieomylni. A tymczasem umiejętność przepraszania i przyznania się do błędu wzmacnia nasz autorytet w oczach dziecka. Mi się jednak przydarzyła odwrotna sytuacja.

Czytaj dalej

Zadania domowe nie mają wpływu na wyniki w szkole

Zadania domowe nie mają sensu? Nauczyciele są w błędzie? Niemożliwe, wydaje się. A jednak! Frustracja rodziców i obserwacje uczniów wskazują, że tak właśnie jest.  Kiedy przeczytałam kilka artykułów w internecie na ten temat, zmienił się mój stosunek do dodatkowej porcji nauki, którą moje dzieci muszą przyswoić w domu (i ja niestety też).

Czytaj dalej

Moja pierwsza rozmowa z dzieckiem o seksie

To musiało w końcu nastąpić – pierwsza rozmowa z dzieckiem o seksie, której nigdy nie powinno się unikać. Wcześniej nie pojawiały się żadne pytania ze strony dzieci, więc temat był nie poruszany aż do momentu przerabiania na przyrodzie rozdziału o budowie układu rozrodczego i rozmnażaniu się człowieka. Postanowiłam stawić temu czoła i wyłożyć mojemu dziesięcioletniemu synowi w czym rzecz.

Czytaj dalej