Wychowywanie dzieci kontra cyfrowa rzeczywistość

Cyfrowa rzeczywistość to przestrzeń, w której przyszło żyć naszym dzieciom. Choć młode pokolenie czuje się w tym świecie jak u siebie, potrzebny jest mu mądry przewodnik. Dlatego chcąc, nie chcąc, musimy za tym światem nadążyć i się z nim zmierzyć, choć nie jest to łatwe. Tak, jak wielu rodziców, też mam z tym problem.

Czytaj dalej

Przyznać się do winy

Każdemu z nas ciężko przyznać się do winy. Boimy się reakcji osób, których mogło dotknąć nasze zachowanie i często brakuje nam odwagi, żeby stanąć z nimi oko w oko i powiedzieć jak było. Przecież może być bardzo nieprzyjemnie i czasem wygodniej jest iść w zaparte i nie powiedzieć prawdy. W przypadku dzieci chcemy być idealni i nieomylni. A tymczasem umiejętność przepraszania i przyznania się do błędu wzmacnia nasz autorytet w oczach dziecka. Mi się jednak przydarzyła odwrotna sytuacja.

Czytaj dalej

Dlaczego moje dzieci ciągle się kłócą?

Dlaczego moje dzieci ciągle się kłócą? Zadaję sobie to pytanie za każdym razem, kiedy słyszę charakterystyczny pisk, wrzask lub płacz. I nie ma chyba nic gorszego w moim domu, jak właśnie takie sytuacje. Któreś z nich przybiega do mnie z płaczem i oczekuje, że będę bogiem i rozstrzygnę kłótnię. Ale wchodzę pomiędzy nich i zaczyna się odbijanie piłeczki, a ja jestem coraz bardziej bezradna…

Czytaj dalej

Jak wychować chłopców na zaradnych mężczyzn?

Jak wychować chłopców na zaradnych mężczyzn? Szczęśliwych, odważnych i wartościowych? Nie skoncentrowanych na sobie, kochających i szanujących kobiety? Zachodzę w głowę jak to zrobić każdego dnia, staram się zwracać uwagę na różne sprawy, ale jedna z moich metod spotkała się z dużym oburzeniem mojego znajomego – ojca, męża i syna swojej matki.

Czytaj dalej