Dom na głowie
Blog o rodzicielstwie, podróżach, książkach i łatwej kuchni

10 pomysłów na zabawę na plaży dla dzieci

27

Pomysłów na zabawę na plaży może być bez liku, wystarczy uruchomić wyobraźnię, rozejrzeć się wokoło i trochę poruszać. Lepsze to niż bierne leżenie na ręczniku i smażenie się na słońcu. A dodatkowo świetnie spędzony czas z dziećmi, trochę edukacji i zdrowej rywalizacji. 

Zwykle nad morzem jesteśmy kilka razy w roku. Na krótsze wypady udajemy się nad Bałtyk (bo w lecie jest tłoczno), a na dłuższe, w wakacje, gdzieś dalej, najczęściej na południe Europy (bo lubimy zwiedzać). Oczywiście stacjonujemy jak najbliżej morza, tak abyśmy mogli wspólnie z dziećmi odpoczywać na plaży. I przyznam się tu szczerze, że najczęściej spędzałam ten czas na leżeniu i czytaniu książki. Dzieci zajęte kopaniem w piasku nie zawracały głowy, a gdy zachciało im się kąpać, do wody ruszał mój mąż. 

10 pomysłów na zabawę na plaży

Jednak ostatnio wybrałam się z moim najmłodszym synkiem na glinianki, które znajdują się w pobliżu domu mojej mamy. Nawiasem mówiąc, spędzałam tam jako nastolatka całe wakacje i było super, bo woda była w miarę czysta, a towarzystwo zapewniało dobrą zabawę. Dziś akwen próbują wrócić do życia miejscowi radni, została utworzona plaża, oznaczone miejsce do kąpania, ba, nawet jest ratownik. Dalej jednak są to glinianki z trzciną na brzegu i pływającymi kaczkami. I choć dodaje to uroku, to glina mąci wodę i jest jej pełno pod stopami, mimo nasypanego piasku.

Mały jednak tam zwariował. Tak mu się spodobało, że nie sposób było go stamtąd wyciągnąć. Łagodny brzeg kusił do moczenia nóżek, piasek do kopania, a woda do chlapania. Pomyślałam, że warto byłoby trochę wykorzystać ten moment, żeby pobawić się z nim, wykorzystując to, co mamy pod ręką. Stąd powstał pomysł na ten wpis i po przeszukaniu internetu spisałam dla Was 10 kreatywnych zabaw, które można wykorzystać nad morzem, jeziorem czy rzeką.

10 pomysłów na zabawę na plaży dla dzieci

 1. Poszukiwanie skarbów

  Na plaży można znaleźć dużo ciekawych rzeczy. Kolorowe kamyczki, muszelki, patyczki, a czasami wygładzone przez wodę szkiełka. Wszystko może się przydać podczas innych zabaw, więc warto od tego zacząć nasz pobyt na plaży.

 2. Tworzenie obrazów

  Z wykorzystaniem znalezionych skarbów można pobawić się w tworzenie obrazów. Narysuj na piasku jakiś prosty rysunek. Ja narysowałam statek. Zadaniem Twojego malucha jest ułożenie obrazu z kamyczków lub muszelek, układając je po śladzie lub wypełniając przestrzenie.

 3. Gry i zabawy

  – Narysuj na piasku kratkę z kółka i krzyżyka i zgrajcie w tę grę, używając muszelek i kamyczków.

  Gra podobna do “Gorącego krzesła”. Rozłóż na piasku ręczniki tworząc okrąg, ręczników powinno być o jeden mniej niż dzieci. Włącz muzykę, w rytm której dzieciaki powinny biegać, tańczyć, skakać wokół ręczników. Nagle wyłączacie muzykę, a ten maluch, który nie zajmie ręcznika – odpada. Do kolejnej rundy zabieramy jeden ręcznik. Gra kończy się, kiedy zostaje jeden ręcznik. Dziecko, które go zajmie – wygrywa.

  – Zbudujcie kopiec, w którym będzie dołek. Zadaniem dzieci będzie tak rzucić piłką tenisową, aby przeturlała się po torze do dziury. Zabawa dla starszych dzieci – potrzebna będzie precyzja i dokładność.

  – Wykopcie kilka dziur na wyrównanym i ubitym piasku (najlepiej ściągnąć wierzchnią warstwę suchego piasku). Dzieci stoją na narysowanej linii. Zadaniem dzieci będzie trafienie piłką tenisową do dołka. Dołki mogą być oznaczone punktami. Kto zdobędzie określoną ilość punktów – wygrywa.

  – Zabawa podobna do poprzedniej, ale zamiast dołków rysujemy kółka, które mają określoną wartość. Do kółek trzeba trafić kamyczkiem. Kto zdobędzie określoną ilość punktów – wygrywa.

  Pograjcie w klasy – wystarczy narysować kwadraty, ponumerować i rzucać kamyczkiem.

  Gra “Czego brakuje” – skorzystajcie ze znalezionych skarbów i zróbcie zbiór różnych rzeczy. Potem zakryjcie to ręcznikiem. Usuńcie jedną rzecz. Zadaniem dzieci będzie odgadnięcie, czego brakuje. Dobre ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości.

  Gra “Memory” – schowajcie pod muszelkami (muszą być odpowiedniej wielkości) po dwa kamyczki tego samego koloru. Mogą to też być żołędzie, małe muszelki, patyczki, szkiełka – ważne, żeby utworzyć pary. Zadaniem dziecka będzie odkrycie dwóch muszli tak, aby ze znalezionych pod nimi przedmiotów utworzyła się para.

  – Ulepcie kilka kulek z mokrego piasku. W pewnej odległości ustawcie piramidę z wiaderek, foremek czy konewek. Zadaniem będzie zburzenie kulką utworzonej piramidy.

 4. Wyścigi

  – Narysujcie dwie linie na plaży w pewnej odległości od siebie. Wyścig polega na jak najszybszym przeczołganiu się do mety. Dzieci najlepiej podzielić na dwie grupy. Grupa, która jako pierwsza skończy sztafetę czołgania się – wygrywa.

  – Dzieci siedzą na brzegu, tyłem do morza. Zabawę wygrywa ten, który najdłużej wytrzyma w oczekiwaniu przed zbliżającą się falą. Myślę, że będzie tu dużo śmiechu.

  – Ustawcie dwa wiaderka wzdłuż linii w pewnej odległości od morza. Podzielcie dzieci na grupy. Ta grupa, która jako pierwsza napełni wiaderko wodą niosąc ją w kubeczkach lub innych pojemnikach – wygrywa. Mój syn próbował napełnić wiaderko stopą – nawet mu to wychodziło 🙂

  – Narysujcie dwie linie na plaży: jedna to linia startowa, a druga to meta. Podzielcie dzieci na dwie grupy. Wyścig polega na dotarciu do mety z kubkiem pełnym wody do mety. Uwaga – kubek niesiemy na głowie! Drużyna, która doniesie najwięcej wody – wygrywa.

  Zabawa w kopanie dziur – kto wykopie największą dziurę w określonym czasie wygrywa.

 5. Podwodny świat

  Zabierzcie na plażę puste słoiki z nakrętkami. Spróbujcie zebrać rożne ciekawe przedmioty i rośliny. Mogą to być kolorowe kamyczki, żwirek, muszelki, glony, patyczki. Stwórzcie w słoiku podwodny świat. Na koniec całość trzeba zalać słoną wodą, która doskonale konserwuje. Świetna pamiątka z wakacji!

 6. Nauka z piaskiem i wodą

  Badanie właściwości ciał stałych poprzez użycie mokrego i suchego piasku. Zbadajcie, z którego można ulepić babkę, który łatwiej przesypuje się przez butelkę, który jest cięższy. Zadawajcie pytania, dlaczego tak się dzieje, próbujcie rozwiązać problem albo naprowadzić na odpowiedzi. 

  Badanie głębokości – wykopcie kilka dziur i różnej głębokości, sprawdźcie, która dziura jest głębsza za pomocą patyka, a następnie złamcie, tak , aby wskazywał wymiar. Ustalcie kolejność dziur pod względem głębokości układając patyki od największego do najmniejszego.

  Porozmawiajcie o otaczającej przyrodzie – jaka woda jest morzu, jak powstają fale, co to są wydmy, jakie zwierzęta żyją w morzu, jakie wiatry wieją na morzu, co się dzieje, kiedy jest sztorm. Pewnie niektórzy z Was i ja też musieliby zasięgnąć trochę wiedzy przed taką lekcją, ale chyba każdemu się ona przyda.

  Badanie ciężaru – znajdźcie piórko, kamyk, muszelkę, patyk, spróbujcie położyć je na wodzie – które zatonie, a które nie, dlaczego tak się dzieje, które z nich mają dobrą wyporność, poznanie prawa Archimedesa.

 7. Budowanie z piasku

  Budowanie z piasku to chyba podstawowa zabawa na plaży. Ale co zrobić, jeśli zamek już jest zbudowany i nie wiadomo, co zrobić? Może dobrym pomysłem będzie zbudowanie cukierni z tortem ozdobionym muszelkami, z ciasteczkami i muffinkami? Jeśli zabierzecie kubeczki i łyżkę do lodów, będzie można również przygotować piękne desery. Po zbudowaniu cukierni rodzice mogą być klientami i płacić za słodkości liśćmi lub kamyczkami.

  Fajne foremki do takich zadań znajdziecie we wpisie “Zabawki do piasku dla małych budowniczych”.

  Dobrym pomysłem jest wytyczenie dróg dla samochodów budowlanych, które często chłopcy zabierają do zabawy w piasku, zbudowanie kopalni odkrywkowej, mini miasta albo po prostu budowy. Na koniec brudne auta koniecznie trzeba umyć w myjni samochodowej – do tego potrzebna będzie konewka.

 8. Plażowa archeologia

  Wytyczcie obszar, niech to będzie kwadrat, za pomocą patyków. Na tym terenie należy zakopać skarby, a Wasze dzieciaki muszą je odkryć, jak prawdziwi archeolodzy, za pomocą pędzelków lub małych łopatek i grabek.

 9. Budowa szałasu

  Znajdźcie na plaży gałęzie lub duże patyki i zróbcie szałas albo stelaż do namiotu z ręczników lub koca. Będzie to świetna baza i miejsce ocienione do odpoczynku. Kiedy byliśmy na Korsyce na plaży leżały gałęzie i rosła trzcina, z tego nasi mężowie pomogli dzieciom zbudować szałas i było to super przewiewne, a jednocześnie ocienione miejsce, w którym nasze dzieciaki spędzały czas na zabawie, a nawet spały.

 10. Chwila na relaks

  Po wyczerpującym kopaniu w piachu czas na relaks i w przypadku małych dzieci – drzemkę. Jak wyciszyć malucha i przygotować do snu? Zabierzcie ze sobą bajeczkę z morzem w tle albo jakąś inną. Czytanie na plaży to świetny odpoczynek nie tylko dla dorosłych. 

Mam nadzieję, że skorzystacie z tych pomysłów, będąc na plaży, a jeśli macie inne – wrzucajcie do komentarzy. Miłego odpoczynku!