Gry logiczne dla dzieci – świetna zabawa w pojedynkę

4 615

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Sama nie wiem, na co najpierw się złapałam, kiedy w moje matczyne oko wpadło hasło “Jednoosobowe gry logiczne dla dzieci”: czy na “jednoosobowe” czy na “logiczne”. Jednak, co by tu nie mówić na temat marketingowych chwytów, ten był mocny i, co najważniejsze, trafiał w sedno.

Zabawa w pojedynkę i zagadki logiczne


Jeśli chodzi o gry to oczywiście lubimy, lecz rzadko mamy na nie czas. W naszych domowych zasobach są planszówki i karty różnego rodzaju, a także gry lego czy w końcu komputerowe. Niestety, tylko sporadycznie mamy ochotę, żeby usiąść w piątkę i zagrać, mimo że mamy świetną zabawę i kupę śmiechu, kiedy gramy wspólnie z dziećmi na przykład w Doble. Wydawało się, że temat gier u nas trochę umarł.

No i któregoś dnia dostaję od Granny gry, których ideą jest zabawa w pojedynkę. Ucieszyłam się na samą myśl, bo choć przeznaczam codziennie jakąś chwilę na wspólne zajęcia z dziećmi, ale w większości czasu wolę, jeśli potrafią bawić się same lub razem, ale bez mojego udziału. Po prostu tego nie lubię, nie mam duszy animatora i szybko się nudzę budowaniem z klocków czy wyścigami samochodzików.

Więc złapałam się na “jednoosobowe” i choć miałam trochę wątpliwości, czy to naprawdę się uda, łyknęłam hasło jak pelikan.

Ale to jeszcze nie był koniec. Jak każda dzisiejsza matka, idąca z duchem czasu, chciałabym, aby moje dzieci były smart, więc drugie hasło – “logiczne” – też było melodią na moje uszy. No bo logika, matematyka, myślenie strategiczne, taktyka – wszystko to przecież przyda się moim chłopakom w szkole i w drodze do stania się geniuszem, co zapewne stanie się w niedalekiej przyszłości 😉

I chociaż podejrzewałam, że dużo tu będzie marketingowych haseł kluczy, na które matki łapią się, chcąc uczynić ze swoich dzieci prymusów, uwierzcie mi, że nie zawiodłam się.

 

Gry logiczne dla dzieci


Kiedy przeglądałam ofertę “Smart games”, powiem szczerze, miałam zagwozdkę. Chciałam wybrać wszystkie te gry, tak były fajnie wykonane, kolorowe i działające na wyobraźnię. I chociaż tytułów jest sporo, większość bazuje na podobnym  schemacie. Do gier załączona jest książeczka z zadaniami i trzeba je wykonać. Różne są tylko plansze, historia w tle i stopień trudności. Jednak pomimo podobnego schematu, każda z tych gier jest inna w odbiorze, a zadania dotyczą innego problemu. Moje dzieci były zachwycone.

 

Trzy Małe Świnki

Gra, której motywem przewodnim jest bajka pod tym samym tytułem. Gdyby ktoś nie znał tej bajeczki, do zestawu dołączona jest książeczka z historyjką, którą można opowiedzieć na sto sposobów, bo są tu tylko ilustracje.Do zestawu dołączone są zadania podzielone na dwie części (z wilkiem i bez wilka), w każdej jest ich 24. Gra odbywa się na planszy, w formie kwadratu z wyciętymi rogami. W tym cała zabawa, bo utrudnia to znalezienie rozwiązania. Na polu ustawiamy świnki lub świnki i wilka i mamy tak poukładać 3 klocki z domkami, żeby (w zależności od wersji dzień lub noc) świnki były na zewnątrz lub wewnątrz domku.

Grę kupicie tu.

Gra okazała się trochę za trudna dla mojego prawie czterolatka, ale starsze dzieci bawiły się nią świetnie. Mój najmłodszy syn, choć rozumiał, co ma zrobić, ewidentnie nie miał ochoty pomyśleć i od razu przechodził do zabawy domkami i świnkami. W rezultacie efekt był ten sam – dziecko zajęte zabawą. Wzięliśmy tę grę na majówkę i postanowiłam wypróbować ją na córce moich znajomych. Dziewczynka od razu “złapała” o co chodzi i wkręciła się w zabawę. Szybko wokoło zrobiło się tłoczno, bo kolorowa gra zwróciła uwagę wszystkich dzieci. Gra świetna dla przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat.

 

Kamelot Jr

Kamelot to gra z wykorzystaniem kolorowych, drewnianych klocków, wyciętych w schodki i wieże. W zestawie jest również podest do układania, rycerz i księżniczka oraz książeczka z zadaniami. Gra polega na takim ułożeniu klocków, aby rycerz mógł z jednej wieży przejść swobodnie do drugiej, w której tkwi uwięziona księżniczka. W książeczce znajduje się 48 zagadek na ćwiczenie logicznego myślenia w 4 stopniach trudności. O ile z najłatwiejszymi zadaniami poradził sobie mój najmłodszy syn, to te najtrudniejsze były wyzwaniem nawet dla mnie. Dzieci były zachwycone tą grą przede wszystkim na historię o rycerzu zakochanym w księżniczce. Misja wyratowania jej z wieży była dla nich wielką przygodą, która dzięki dziecięcej wyobraźni, stała się niebezpieczna, pełna zagrożeń i trudności. 

Grę kupicie tu.

 

Dzień i noc

To kolejna propozycja dla przedszkolaków. Rzekłabym, idealna dla młodszych dzieci, które mogą rozwijać dzięki niej koordynację wzrokowo – ruchową. Malutek od razu “złapał” reguły zabawy i układanie według schematu sprawiło mu wiele radości. Gra składa się z podestu z trzema pałąkami oraz kolorowych, drewnianych klocków, w różnych kształtach. Mamy tu, podobnie jak w pozostałych grach, książeczkę z 48 zadaniami w dwóch wersjach: dzień i noc.  Pierwsza jest dosyć łatwa, polega na ułożeniu klocków w kolejności odpowiedniej do ilustracji. Klocki wkłada się na pałąki, ale uwaga, nie jest to takie proste, bo gdy nasunie się je nieodpowiednią stroną, zadanie nie będzie rozwiązane prawidłowo. Druga wersja, trudniejsza, to same cienie, według których trzeba się domyśleć, jakie klocki trzeba użyć, żeby powstała określona figura. Gra dla dzieci od 3 do 6 lat.

Grę kupicie tu.

 

Gry warte uwagi


Jako rodzic szczerze mogę Wam polecić te gry. Nie są one tanie, kosztują w sklepie Granny około 120 zł, ale warto wydać te pieniądze, zwłaszcza, że może się nimi pobawić cała rodzina. Dodatkowo przemawiają do mnie walory edukacyjne, staranność wykonania i jakość. Piękne kolory i historyjki, które można tworzyć, jednocześnie grając, są dla dzieci jak magnes. Przyciągają uwagę, a co za tym idzie ćwiczą koncentrację i uczą logicznego myślenia. Gry logiczne dla dzieci są idealne na prezent, a także jako mądre zajęcie dla maluchów, gdy potrzebujemy zająć się czymś innym.

Może ci się również spodobać
4 Komentarze
 1. rodzinka 2+3 mówi

  genialne te gry bombastyczne 😀

  1. Joanna - Dom na głowie mówi

   no rzeczywiście, naprawdę są fajne! Polecam.

 2. Buba Bajdocja mówi

  Świetne są! I śliczne! Zwłaszcza te drewniane 🙂

  1. Joanna - Dom na głowie mówi

   Też jestem zachwycona, a najlepsze, że dzieciaki pochłonęły te gry. I to było fajne!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.