Jak dobrać rower dla dziecka

0 124

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Rodzinna turystyka rowerowa ma się w Polsce coraz lepiej. Wycieczki z dziećmi na dwóch kółkach to częsty widok i w mieście, i na łonie przyrody. My też często korzystamy z tej formy wypoczynku. Dlatego odpowiedni wybór rowerów dla naszych chłopaków był bardzo ważny. Łatwo można bowiem zniechęcić do jazdy rowerem, gdy jest on niewygodny w użytkowaniu. Zatem, jak dobrać rower dla dziecka, żeby był on dla niego źródłem radości i dobrej zabawy?

Co daje dziecku jazda na rowerze?

Większość dzieci już od najmłodszych lat uczy się jeździć na na rowerze. To kolejny i naturalny etap w ich rozwoju ruchowym. I niezmiernie ważny. Udowodniono, że jazda na rowerze pobudza rozwój mózgu dziecka, bo pedałując, czyli wykonując ruchy naprzemienne, między lewą a prawą półkulą powstają nowe połączenia. Angażując obie półkule nasza pociecha lepiej rozumie i odbiera świat. Nie tylko myśli logicznie, analizuje i kontroluje uczucia (lewa półkula), ale także myśli kreatywnie, używa wyobraźni i intuicji (prawa półkula). Zatem im więcej takich połączeń między półkulami, tym mniej problemów z przetwarzaniem informacji i uczeniem się.

Trochę to dziwne, że jazda na rowerze pomaga w uczeniu się, prawda? Jednak badania naukowców dowodzą, że regularne kręcenie na dwóch kółkach przyspiesza przebieganie impulsów między komórkami układu nerwowego. Mózg pracuje szybciej, szybciej podejmuje decyzje, poprawia się pamięć i zdolność uczenia. Ponadto po przejażdżce jednośladem mamy lepszy nastrój, poprawia się także koncentracja.

Dlatego kupując dziecku rower dajemy mu sprzęt, dzięki któremu będzie mogło nie tylko spędzać aktywnie czas i dobrze się bawić, ale także
sprawniej i bardziej wnikliwe przyswajać informacje z otoczenia i lepiej je rozumieć.
Dla mnie są to mocne argumenty i dlatego moi synowie są ze swoimi rowerami za pan brat od małego, zawsze biorą udział w naszych rowerowych wycieczkach, dojeżdżają rowerami do szkoły i spędzają wolny czas na swoich dwóch kółkach, jeżdżąc ze swoimi znajomymi po osiedlu.

Przeszliśmy więc całą rodziną przez wszystkie etapy kupowania rowerów: od rowerka biegowego do roweru wyczynowego. Każdorazowo wybór wiązał się z analizami, porównywaniem i dokładnym dopasowaniem tak, aby sprzęt dobrze służył naszym dzieciom i nie zniechęcił do korzystania z niego.

Jak dobrać rower dla dziecka?

Kupno roweru nie jest tak prostą sprawą, jak się może wydawać. Dobierając jednoślad, który jest niedopasowany do wieku czy wzrostu dziecka, łatwo możemy osłabić jego zapał do jeżdżenia na dwóch kółkach. Sama jestem tego najlepszym przykładem, kiedy to długo miałam rower z za dużą ramą i przez to zrezygnowałam z tej aktywności prawie całkiem. Dopiero nowy Kross (model Lea) z mniejszą ramą, wygodną kierownicą i kołami 29″ przywrócił mi przyjemność z pedałowania. Dlatego też nie warto kupować dwóch kółek na wyrost, nadmiernie oszczędzać czy kupować w ciemno, bez przymiarki.

Na co zwrócić uwagę kupując rower?

Trochę pomocna może być poniższa tabelka, ale rower należy dopasować indywidualnie. W kolejnych punktach omówiłam najważniejsze elementy, które trzeba wziąć pod uwagę kupując rower.

WiekDługość wewnętrznej
strony nogi
Rozmiar
ramy
Rozmiar kół
w rowerze
4-648 cm16”
5-8 lat53 cm11”20”
5-8 lat56 cm12”20”
5-8 lat58 cm13”20”
7-12 lat66 cm14”24”
7-12 lat69 cm15”24”

Wzrost dziecka

Wybierając rower, przede wszystkim musimy dopasować go do wzrostu dziecka. Określa się go mierząc nie cały wzrost, tylko długość wewnętrznej strony nóg. Dziecko siadając na rower powinno sięgać stopami do ziemi, aby mogło utrzymać rower i równowagę, a także czuć się stabilnie i pewnie. Za duży rower zmusza do przechylania go przy stawaniu, utrudnia start i hamowanie i może skutkować uderzeniem w krocze. Rower musi być wygodny i łatwy w obsłudze, żeby jazda na nim była przyjemna, a nie irytująca i męcząca. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci, które zaczynają przygodę z dwoma kółkami.

Wiek dziecka

Wiek dziecka jest kolejną zmienną, którą trzeba wziąć pod uwagę. Już 1,5 rocznego malucha można postawić na rower, pod warunkiem, że będzie biegowy, czyli bez pedałów. Małe dziecko nie potrzebuje przerzutek i hamulców w kierownicy, a jeśli takie są powinny był lekkie w użyciu i dopasowane do chwytu rączki. Za to łańcuch powinien być schowany pod osłoną, a krawędzie elementów mocujących nie mogą być ostre.

Im dziecko starsze, tym rower może być bardziej specjalistyczny: górski, szosowy albo rekreacyjny. Nastolatek z pewnością wybierze rower dostosowany do zabawy w bikeparkach lub zjazdowy, który ma inne parametry niż zwykłe rowery.

Rozmiar kół

Maluchy zaczynające przygodę z rowerem, czyli 2-4 latki, powinny jeździć na kołach 10 i 12″, starsze, czyli 4-6 latki mogą już przerzucić się na 16″, 5-8 latki na 20″, a potem na 24″.

Wiemy jednak, że dzieci rosną czasem szybciej, a niekiedy wolniej, więc oprócz wieku, ważna jest tu długość wewnętrznej strony nogi. Mój najstarszy syn zaczął dość intensywnie rosnąć w wieku 11 lat i szybko przerósł swoich kolegów z klasy. Oprócz nowych butów i ciuchów, musieliśmy mu także zmienić rower na większy, bo zahaczał kolanami o kierownicę. Kupiliśmy mu więc 26″, który potem wymienił jeszcze na 27,5″.

Rama

Kolejną, bardzo ważną rzeczą przy wyborze roweru, jest rama. Jej wielkość znacząco wpływa na jakość jazdy. Sama się o tym przekonałam. Dlatego tak ważne jest, aby przymierzyć rower, bo wybierając w ciemno, można nie trafić. A jest to dość męczące, gdy jadąc czuje się, że sylwetka jest zbyt bardzo pochylona do przodu lub odchylona do tyłu.

Można jednak posiłkować się metodą, która pomoże wybrać nam minimalną wielkość ramy tak, aby po zejściu z siodełka odległość między górną rurą ramy a kroczem wynosiła co najmniej 10cm. Przedstawia się ona następująco:

  1. Stajemy boso przy ścianie.
  2. Mierzymy odległość między podłożem, a kroczem.
  3. Uzyskany wynik mnożymy: – przez 0,57 w przypadku roweru górskiego – przez 0,63 w przypadku roweru trekkingowego – przez 0,66 przy rowerze szosowym.
  4. Otrzymany wynik należy podzielić przez 2,54 aby uzyskać wartość w calach.

Jeśli jednak macie możliwość, lepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć rower na miejscu.

Rodzaj roweru

Rodzaj roweru to również bardzo ważna kwestia. Aż dziw, że kiedyś jeździło się tylko składakiem i nikt nie myślał o jeździe po górach, MTB czy downhillu. Teraz dzieciaki mają spory wybór, a rower można wybrać pod konkretne zainteresowania czy możliwości.

Najmłodsze dzieci, które jeszcze mają problem z zachowaniem równowagi, powinny zacząć jeździć na rowerku biegowym, czyli bez pedałów. Po opanowaniu równowagi dynamicznej utrzymania się na dwóch kółkach, przejście na bardziej “dorosły” rower, czyli z pedałami, będzie o wiele łatwiejsze. Wystarczy zmienić czynność z odpychania się nogami na pedałowanie, co zwykle, metodą prób i błędów, przychodzi dzieciom bardzo szybko. Sami przerobiliśmy dwa rowerki biegowe i to był strzał w dziesiątkę. Widok takiego 2-3 latka, pędzącego na dwóch kółkach, był niesamowity. Dzieciak szybko nabierał pewności jazdy i nawet spora prędkość nie powodowała u niego uczucia strachu. Gorzej z nami – rodzicami.

Starsze dzieci, powyżej 7 lat, mogą już wykazywać zacięcie sportowe lub wręcz przeciwnie – większą radość będzie sprawiać im jazda rekreacyjna. Podejście do jazdy na dwóch kółkach zdeterminuje więc wybór rodzaju roweru. My najczęściej poruszaliśmy się z dzieciakami trasami turystycznymi, więc wybraliśmy dla dzieci rowery rekreacyjne. W przypadku bardziej sportowych zainteresowań, wybralibyśmy rower górski lub szosowy, aby młody wyczynowiec czuł się pewnie i miał odpowiedni sprzęt do szlifowania swoich umiejętności.

Z kolei w przypadku dorastającej młodzieży, która potrzebuje więcej wrażeń, żeby się wyszaleć, wybór roweru może pójść w całkiem innym kierunku. Nasz najstarszy syn zainteresował się downhillem, czyli zjazdami po stromych, naturalnych stokach. Jego rower ma mniejszą ramę, pełną amortyzację i specjalne hamulce hydrauliczne. Do jazdy używa kasku ze szczęką, więc wygląda na tym rowerze naprawdę odjazdowo.

Przerzutki

O ile w przypadku starszych dzieci sprawa przerzutek jest jasna, to najmłodsze nie potrzebują ich wcale. Z prostego powodu. Nie potrafią ich jeszcze obsłużyć. Nasz najmłodszy syn, przesiadł się na większy rower w wieku 5,5 lat i wtedy dopiero otrzymał w zestawie swoje pierwsze przerzutki (jedna tarcza z przodu i 6 biegów z tyłu, co w zupełności mu wystarczy). Miał je w manetce, co ułatwiało ich zmianę (przekręcało się manetką w górę lub w dół). Jednak dziecku w tym wieku trudno skoncentrować się na jeździe i jednoczesnej zmianie przerzutek. Wymaga to trochę ćwiczeń i nie od razu maluch załapie, o co w tym wszystkim chodzi. Nasz syn początkowo używał dwóch najlżejszych przełożeń, ale z czasem zaczęło się to zmieniać. Wiadomo, im więcej wyzwań na drodze, tym więcej możliwości używania takiego fajnego udogodnienia.

Wyposażenie

Wybierając rower warto zwrócić też uwagę na dodatkowe wyposażenie. Bagażnik, oświetlenie, dzwonek czy odblaski mogą być bardzo przydatne lub wręcz utrudniać jazdę. W przypadku najmłodszych dzieci, które bardziej zwracają uwagę na bajery, nie zawsze ich zakup jest celowy. Koszyczki z przodu, zwykle słabej jakości, zaburzają równowagę roweru, a bagażniki z tyłu są mało przydatne. Za to bardzo pożądane powinny być odblaski z przodu i z tyłu, oświetlenie, dzwonek czy błotniki, które uchronią przed zabrudzeniem, kiedy młody miłośnik dwóch kółek zapragnie przejechać przez kałużę lub po błocie.

Jeśli chodzi o starsze dzieciaki, to już inna bajka. Przy wyborze roweru mojego najstarszego syna właściwie każda część miała osobne parametry, jakieś oznaczenia i nazwy. Oczywiście za tym szła odpowiednia cena, ale też wygoda i większe możliwości użytkowania sprzętu.

Ja z kolei przekonałam się, że nawet pedały można kupić lepsze czy gorsze, a brak nóżki to bardzo niewygodna sprawa. Kładąc rower musiałam zwracać uwagę, na którą stronę to robię, żeby nie uszkodzić przerzutek.

Hamulce

To kolejna rzecz, która jest ważna w rowerze i uzależniona od wieku użytkownika. Małe dzieci powinny mieć możliwość hamowania pedałami, ponieważ ciężko im jest manewrować rączką przy hamulcu na kierownicy. Jeśli już takie hamulce są, to muszą lekko działać i dziecko powinno łatwo chwycić dźwignię – nie może być ona zbyt oddalona od kierownicy.

Dzieci starsze oczywiście z łatwością opanują hamulce typu V-brake (uniwersalne hamulce szczękowe, używane najczęściej w rowerach MTB, trekkingowych, miejskich), które powinny być wystarczająco mocne, aby zatrzymać rower w każdych warunkach. Z kolei nastolatki, używający rowerów wyczynowych, będą korzystać z hamulców hydraulicznych dużo mocniejszych od hamulców typu V-brake.

Waga

Jak ważny to parametr pewnie przekonał się każdy rodzic, który musiał nieść rower swojej pociechy, gdy ta znudziła się jazdą lub postanowiła pobiegać. Mała waga to też wygodniejsza jazda. Lżejszy rower szybciej jedzie, łatwiej go można przenieść, łatwiej go podnieść pokonując przeszkodę, łatwiej go wreszcie prowadzić pod górę czy transportować. Młodszym dzieciom mniej wysiłku kosztuje utrzymać równowagę na lekkim rowerku i go kontrolować.

Waga roweru zależy głównie od ramy. Najcięższa jest stalowa, lżejsza aluminiowa, a najlżejsza karbonowa. Są też ramy tytanowe lub z kompozytów włókna węglowego. Im lżejsza rama, tym oczywiście wyższa cena. Jednak rowery górskie mają często ramę stalową, a to dlatego, że lepiej tłumi drgania niż aluminiowa.

Wybieramy rower

Rower dla malucha

Pierwszy rower powinien być biegowy, czyli bez pedałów. Taki rower uczy równowagi, koordynacji jazdy, panowania nad prędkością. Na takim rowerku łatwo jest ruszyć i zatrzymać się, ponieważ dziecko łatwo operuje nóżkami, dzięki temu, że nie ma pedałów. Przesiadka na rower z napędem będzie już prostą sprawą.

Na rynku można spotkać wiele modeli rowerków biegowych, w tym drewniane. Sami taki używaliśmy, ale niestety nie miał on możliwości regulacji siedzenia, dlatego, kiedy mój syn urósł, rowerek zrobił się za mały i nawet możliwość podniesienia ramy nic nie dała.

Na co zwrócić uwagę kupując rower biegowy:
– regulowane siedzenie
– aluminiową lekką ramę
– niską ramę, ułatwiającą wsiadanie
– koła 10-12″
– brak pedałów.

Kolejny etap to przesiadka na rower z pedałami. Po przygodzie z rowerkiem biegowym nauka kręcenia pedałami nie jest dużym problemem. U nas najwięcej trudności sprawiało synowi startowanie, czyli odpowiednie ułożenie pedałów i mocny nacisk w celu nabrania prędkości. Kiedy to opanował, od razu poczuł się jak ryba w wodzie.

Jeśli zastanawiacie się nad kółkami bocznymi, od razu porzućcie tę myśl. Kółka boczne nie uczą prawidłowego skręcania. Dziecko nie pochyla się wraz z rowerem w stronę zakrętu, tylko wypycha rower na zewnątrz, a samo wygina się w drugą stronę, do środka zakrętu, żeby zrównoważyć siłę odśrodkową. Nie jest to jazda prawidłowa i powoduje asymetrię ciała. Dziecko uczy się złej motoryki. Dużo lepszy będzie kij, który pozwoli nam pomóc dziecku w pierwszych próbach jazdy na rowerze z pedałami.

Gdybyście jednak zdecydowali się na boczne kółka, wybierajcie zawsze te od producenta roweru, tak aby idealnie do niego pasowały.

Na co zwrócić uwagę:
– regulowane siedzenie
– aluminiową lekką ramę
– niską ramę, ułatwiającą wsiadanie i schodzenie z roweru
– koła 12″
– osłonę na łańcuch
– gumowe nakładki na boki kierownicy
– hamulce w pedałach, tzw. torpedo i opcjonalnie w kierownicy.

Rower dla przedszkolaka 4-6 lat

Gdy dziecko podrośnie i rowerek z kołami 12″ będzie już za mały, trzeba wymienić go na wyższy, na kołach 16″. Taki rower niewiele się różni od swojego mniejszego poprzednika, jest po prostu trochę wyższy (Kross Racer).

Nasz najmłodszy syn przeskoczył ten etap i od razu przesiadł się na 20″. Pierwsza przymiarka do takiego roweru miał miejsce w wieku 5 lat, ale był on jeszcze za duży i sprawiał dużo trudności. Kiedy patrzyłam na mojego syna, miałam wrażenie, że w ogóle nie panuje nad swoim jednośladem, że po prostu jedzie i daj Boże, żeby się w ogóle zatrzymał. Szczególnie ciężko było mu startować, wsiadać i jechać prosto. Z czasem, kiedy podrósł, te umiejętności znacznie się poprawiły i w tej chwili radzi sobie już całkiem dobrze.

Na co zwrócić uwagę:
– przerzutki (wystarczy 6 biegów) w manetce
– lekka, aluminiowa rama
– niska rama ułatwiająca wsiadanie i schodzenie z roweru
– osłona łańcucha (przy młodszych dzieciach)
– wygodna, mała kierownica, pedały i siodełko
– łatwe w obsłudze hamulce V-brake.

W tym przedziale wiekowym można już pomyśleć o rowerze górskim (Hexagon Mini lub Level Mini), który umożliwi zdobycie podstaw techniki jazdy, a także zaznajomienie się z osprzętem zbliżonym do tego, który dziecko spotka później w większych rowerach. To może być świetny start w świat kolarstwa górskiego.

Tutaj trzeba zwrócić uwagę na rodzaj opon, geometrię ramy i amortyzatory.

Rower dla juniora 7-12 lat

To już etap, kiedy dziecko chodzi do szkoły. Po osiągnięciu odpowiedniego wzrostu, rower można wymienić na większy. Zwykle zbiega się to z komunią, nic więc dziwnego, że jest to częsty prezent z tej okazji.

W tej kategorii rowery są już często wzorowane na modelach dla dorosłych, mają zwykle tylko mniejsze koła, czyli 24″ lub 26″. Można tu wybrać rower wyposażony w świetnej jakości, pełnowartościowy osprzęt w zależności od tego, do jakiej jazdy będzie przeznaczony (górskie Hexagon ReplicaLevel Replica i Lea Replica czy ścieżkowiec Dust Replica). Ważne więc tu będą odpowiednie opony, rozmiar koła (górskie mają mniejsze), rozmiar ramy, amortyzatory, rodzaj hamulców i inne bajery, na które możemy wydać całkiem sporo pieniędzy. Jeśli nasz nastolatek uwielbia kolarstwo górskie lub szosowe, rower dedykowany do takiej jazdy umożliwi doskonalenie techniki jazdy i trenowanie coraz dłuższych tras, a jego osprzęt przyzwyczaja dziecko do stosowania rozwiązań, które będę mu towarzyszyły w całym rowerowym życiu.

Rower dla nastolatka

To już wyższa szkoła jazdy. To, jakie dzisiejsze nastolatki mają możliwości, przyprawia o zawrót głowy. Zabawa w bikeparkach, wyścigi XC czy maratony MTB wymagają jednak odpowiedniego sprzętu. To już wyższa półka i sprzętowa, i cenowa. Cóż się dziwić, kiedy na wyposażeniu jest często sprzęt najwyższej jakości, używany również w profesjonalnych wyścigach (Kross Earth).

Mam nadzieję, że to zestawienie trochę Wam pomogło w wyborze roweru dla Waszych dzieci. Za pomoc w realizacji postu dziękuję marce Kross, której ofertę zaprezentowałam w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Może ci się również spodobać

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.