Kosmetyki dla dzieci bez szkodliwych składników

0 1 522

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Kosmetyki dla dzieci bez szkodliwych składników to produkty, których zawsze szukam w drogerii. Odkąd przeczytałam gdzieś, a było to już dobre 10 lat temu, że zawarte w kosmetykach niektóre składniki są szkodliwe dla zdrowia, a nawet rakotwórcze, zaczęłam zwracać uwagę na skład. Wtedy jeszcze było to normą, że kosmetyki zawierały parabeny i inne szkodliwe chemiczne składniki, które w małej dawce może nie szkodziły, ale używając kremu, żelu pod prysznic i chusteczek nawilżanych można już było zaaplikować dziecku solidną dawkę chemii. Niestety, dla dzieci było wtedy mnóstwo takich “skażonych” produktów, także renomowanych firm, więc tym bardziej naturalność leżała mi na sercu. Na szczęście czasy się zmieniły i mamy teraz dostęp do kosmetyków, które produkuje się nawet w 100% z naturalnych składników . Przybliżę Wam ofertę kilku firm, które sprawdziły się u nas i które warto polecić.

Kosmetyki naturalne, organiczne czy ekologiczne – różnice


Chyba trzeba tu zacząć od odrobiny teorii. Bo czy określenia odnoszące się do kosmetyków: naturalny, ekologiczny czy organiczny – możemy stosować zamiennie? Okazuje się, że nie. Różnice dotyczą składu, użytych surowców, a nawet upraw, z których one pochodzą, a w szczególności:

  • Składników naturalnych i organicznych – ich minimalnej zawartości procentowej
  • Zawartości syntetyków – czy mogą być użyte czy nie dopuszcza się ich w ogóle
  • Surowców i półproduktów – jakie procesy można używać do ich przetwarzania
  • Wody – w jaki sposób traktować wodę podczas definiowania procentowej zawartości  składników naturalnych i organicznych.

Stąd też rozróżniamy kosmetyki naturalne, organiczne i ekologiczne. Oto, czym one się różnią między sobą:

Kosmetyki naturalne to kosmetyki wytwarzane z surowców występujących w naturze – z roślin, minerałów, a także zwierząt pod warunkiem, że ich pozyskanie odbyło się z poszanowaniem środowiska i bez szkody dla zwierząt. Dobrym przykładem jest tu lanolina, wosk pszczeli, mleczko pszczele czy mleko i jego pochodne. Ważne, że muszą być pozyskiwane jedynie z żywych organizmów. W kosmetykach naturalnych dopuszczana jest niekiedy, w zależności od organizacji certyfikującej, niewielka ilość składników pochodzenia syntetycznego. Zwykle ilość syntetyków nie przekracza kilku procent. Możliwe są też barwniki pochodzenia naturalnego. W kosmetykach naturalnych bezwzględnie zabronione jest stosowanie aromatów i barwników syntetycznych, pochodnych ropy naftowej (np. wazelina, parafina, olej mineralny), parabenów, silikonów, karbomerów oraz konserwantów nieidentycznych z naturalnymi. 

Kosmetyki naturalne to cała filozofia odnosząca się nie tylko do klienta. Dbałość o środowisko powinna mieć przełożenie również na opakowanie. Nie stosuje się zbędnych folii, opakowanie powinno być oszczędne, biodegradowalne i najlepiej wykonane z surowców wtórnych. Wówczas dopiero wszystko do siebie pasuje, prawda?

Kosmetyki organiczne (określane również mianem „bio”) to kosmetyki, które muszą spełnić bardziej rygorystyczne normy. Ponad 90% komponentów musi pochodzić z kontrolowanych upraw organicznych, gdzie nie stosuje się pestycydów, nawozów sztucznych oraz genetycznej modyfikacji. Składniki naturalne to warzywa, owoce czy zioła. Stosowne certyfikaty nadawane są między innymi przez takie organizacje jak Ecocert, NaTrue, Soil Association, USDA.

Kosmetyki ekologiczne jest to grupa kosmetyków naturalnych, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Ich produkcja jest dużo bardziej restrykcyjnie kontrolowana. Składniki kosmetyków ekologicznych pochodzą z plantacji, na których zabronione jest używanie syntetycznych środków ochrony roślin czy nawozów. Wszelkie środki używane do uprawy muszą być certyfikowane. Przez 3 lata sprawdza się skład chemiczny gleby, na której rosnąć będą rośliny używane w kosmetykach. Do kosmetyków ekologicznych należą kosmetyki wegańskie, czyli odpowiednie dla wegan i wegetarian. Co to oznacza w praktyce? Kosmetyki te muszą spełnić dwa wymogi: Nie mogą mieć składników pochodzenia zwierzęcego i być testowane na zwierzętach. 

 

Jak rozpoznać, który kosmetyk jest naturalny czy organiczny?


Każdy kosmetyk, który naprawdę jest naturalny czy organiczny posiada certyfikat. Nie jest łatwo otrzymać taki dokument, a dodatkowo jest on nadawany na określony czas. Kosmetyki naturalne i organiczne poddawane są drobiazgowej kontroli na każdym etapie produkcji, a nawet uprawy roślin. Ważne, żeby sprawdzać na opakowaniach, czy kosmetyki, które mają etykietę z napisem “Eco” lub “Bio” takie w istocie są. Zdarza się bowiem, że firmy drukują na opakowaniach coś w rodzaju loga, które nie ma nic wspólnego z prawdziwymi certyfikatami. Jednak, zdaniem niektórych, odpowiednie certyfikaty kosztują i podnoszą cenę produktów, więc mają też swoich przeciwników. Ja chyba wolę mieć pewność, że to, co nakładam na skórę jest naturalne, dlatego szukam odpowiednich oznaczeń na opakowaniach produktów. Istnieją różne instytucje certyfikujące, a najbardziej znane z nich to:

ECOCERT: francuska organizacja, całkowicie niezależna, ponieważ nie jest związana z żadną marką kosmetyczną. Według ECOCERT  kosmetyk naturalny to taki, którego zawartość składników naturalnych, bądź pochodzących z upraw ekologicznych wynosi minimum 95%. Kosmetyk ekologiczny zawiera 95% składników pochodzenia naturalnego oraz minimum 50% surowców z upraw ekologicznych. Dopuszcza się jedynie 5% składników syntetycznych. Jest to w tej chwili najpopularniejsza organizacja certyfikująca kosmetyki, bardzo rygorystyczną w stosunku do producentów, wymagającą od nich spełnienia wysokich standardów.

COSMEBIO – również francuska organizacja certyfikująca. Bazuje na normach ECOCERT i nadaje produktom loga ECO oraz BIO.

SOIL ASSOCIATION – to z kolei brytyjska organizacja nadająca certyfikaty, nic dziwnego więc, że 70% kosmetyków certyfikowanych w Wielkiej Brytanii posiada oznaczenie tej organizacji. Certyfikat Soil Association oznacza produkt organiczny wyprodukowany z 70-95% składników organicznych, w zależności od oznaczenia.

COSMOS – jest to wspólnota zrzeszająca instytuty certyfikujące (Ecocert, Bdih, Soil Association, ICEA, Cosmebio), przedstawiając ujednolicone standardy europejskie tyczące się pojęć i zasad produkowania kosmetyków ekologicznych. Umożliwia rozmaitym instytucjom nadawanie certyfikatów zgodnie z ujednoliconymi normami.

BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen) – Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, wydający certyfikaty ekologiczne lekom, żywności i kosmetykom.

NaTrue – jest to wspólnota, prezentująca inne normy certyfikacji niż COSMOS. Posługuje się skalą ilości gwiazdek. Kosmetyki naturalne z jedną gwiazdką spełniają podstawowe wymagania dotyczące ilości składników naturalnych w kosmetyku. Dwie gwiazdki gwarantują 70% składników pochodzenia naturalnego, natomiast trzy oznaczają 95% zawartości składników roślinnych.

Są też certyfikaty ułatwiające wybór odpowiednich produktów weganom i wegetarianom. Wśród najbardziej zaufanych i popularnych instytucji potwierdzających, że kosmetyki są odpowiednie dla wegan i wegetarian, można wymienić między innymi Vegan Society, Certified Vegan, Cruelty-Free and Vegan oraz Viva. Ostatni z certyfikatów przyznawany jest przez polską Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva. Kosmetyki posiadające ten certyfikat oznaczone są znakiem V. 

 

Kosmetyki dla dzieci bez szkodliwych składników


Ponieważ sama dbam o siebie, wybierając kosmetyki bez środków szkodliwych, również moim dzieciom kupuję takie, które nie mają chemicznych substancji, barwników i konserwantów. Na początku mojego macierzyństwa nie było takiego wyboru jak teraz i często spotykałam się z parabenami w składzie nawet w produktach renomowanych firm. To mnie naprawdę wkurzało, bo przecież skóra dziecka nie powinna od małego chłonąć takiej chemii, a od potentatów w produkcji kosmetyków dla dzieci powinno oczekiwać się więcej. Dlatego zaczęłam zwracać uwagę na skład, ale często trudno mi było się połapać w oznaczeniach składników, które nie dość, że są napisane malutkim drukiem, to jeszcze nie wiadomo co oznaczają. Dlatego najprostszym wyborem są dla mnie kosmetyki z certyfikatem, którego logo łatwo jest znaleźć na opakowaniu i który daje mi pewność, że w produkcie są naturalne składniki. Ostatnio zrobiłam przegląd kilku marek i po przetestowaniu różnych płynów, kremów i szamponów mogę Wam polecić kilka marek:

Only Bio (certyfikat Ecocert)

OnlyBio to polska marka, w dodatku bardzo innowacyjna. Są to kosmetyki przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji ciała dzieci od pierwszego dnia życia, w tym także ze skórą alergiczną, atopową i skłonną do podrażnień. Wszystkie produkty są wegańskie i biodegradowalne, a ponadto zawierają przynajmniej 99% składników pochodzenia naturalnego. Co ciekawe, kosmetyki posiadają wytwarzaną przez mikroorganizmy, naturalną biorafinowaną surfaktynę z rzepaku, która doskonale myje. Ponadto jest nietoksyczna, bakteriobójcza, antyrakowa i biodegradowalna. Marka jako jedyna na świecie wykorzystuje w swoich produktach ten składnik. 

Dodatkowo kosmetyki zostały wzbogacone w pielęgnujące fitosterole, które zabezpieczają skórę przed wysuszeniem. W ich składzie można znaleźć także oleje: rzepakowy, sezamowy lub słonecznikowy. Produkty OnlyBio nie zawierają SLS i SLES, które mogą osłabić naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Nie znajdziemy w nich również parabenów, PEGów, silikonów, barwników, syntetycznych kompozycji zapachowych i innych substancji mogących negatywnie wpływać na zdrowie naszych maluchów.

Only Bio to marka, którą można polecić do codziennej pielęgnacji dzieci. Piękne, kolorowe opakowania, które aż chce się wziąć do ręki, przyjemny, delikatny zapach i dobre właściwości myjące – rzepak naprawdę daje radę! Żel do kąpieli i pod prysznic super się pieni, a skóra nie jest wysuszona. Wersje hipoalergiczne są bez olejków i kompozycji zapachowych. 

Kosmetyki Only Bio mają certyfikat EcoCert. Więcej informacji i sklep znajdziecie pod linkiem http://onlybio.eu.com, kupicie je w drogeriach Natura.

Weleda (certyfikat NaTrue)

Weleda to szwajcarska marka, światowy producent naturalnych i organicznych kosmetyków. Kosmetyki oparte są w 100% na naturalnych składnikach, pochodzących głównie z upraw biodynamicznych. Kosmetyki mają certyfikat NaTrue i w związku z tym nie zawierają olejów silikonowych, składników chemicznych, syntetycznych zapachów ani barwników. Nie są testowane na zwierzętach i nie podlegają naświetlaniu.

Weleda ma bardzo fajną linię dla niemowląt z nagietkiem. Co mnie urzekło w tych kosmetykach, to cudowny zapach, który wprost zniewala, konsystencja, łatwość aplikacji. Linia Calendula z nagietkiem może być stosowana od pierwszych dni życia, a w jej skład wchodzą kosmetyki do mycia ciała (świetny krem do kąpieli, który zamienia wodę w emusję, która doskonale pielęgnuje i nawilża skórę dziecka), włosów, oliwka, krem na odparzenia i do ciała, krem do twarzy i żel do mycia zębów. Marka proponuje też kosmetyki dla przyszłych mam: olejek do masażu na rozstępy, oleje do biustu i olejek do masażu brzuszka niemowlęcia, który działa rozluźniająco i relaksacyjnie na bolący brzuszek. Myślę, że na kolki i na masaż po kąpieli taki aromaterapetyczny masaż mógłby zdziałać cuda.

Poza ofertą, podoba mi się też filozofia firmy. Odpowiedzialne traktowanie natury i ludzi jest częścią kultury biznesowej Weledy od czasu, kiedy założyciel, Rudolf Steiner sformułował swoją wizję firmy, która miała służyć dobru człowieka i świata traktowanego jako całość. Poprzez prowadzenie polityki uczciwego handlu i przykładanie największej wagi do utrzymania standardów biodynamicznych upraw, firma propaguje ideę zrównoważonego rozwoju. 

Weledę z łatwością kupicie w sklepach internetowych, a także w drogeriach Hebe i Super Pharm. Więcej informacji znajdziecie na stronie Weleda Polska.

Lavera (certyfikat NaTrue)

Kosmetyki naturalne i ekologiczne Lavera można stosować już od pierwszych dni życia, co oznacza, że są bardzo delikatne dla skóry. Są produkowane na bazie naturalnych składników, bez zapachu i z wykorzystaniem olejów roślinnych. Ponadto nie zawierają syntetycznych substancji barwiących, zapachowych ani konserwujących. Nie powodują odczynów alergicznych na skórze dziecka.

Z opinii wielu mam, które znalazłam z internecie wynika, że kosmetyki są naprawdę skuteczne i polecane dzieciom z problemami skórnymi. My testowaliśmy płyn pod prysznic i szampon oraz żel do mycia zębów. Szampon jest bardzo delikatny i dobrze się pieni. Natomiast pasta do zębów do mycia mlecznych ząbków o smaku malin i truskawek od razu skradła serce mojego najmłodszego syna. Dzięki temu mył zęby dłużej i sprawiło mu to większą frajdę niż zwykle. Co ważne, pasta jest nieszkodliwa przy połknięciu, nie zawiera cukru ani środków pieniących. To super produkt dla dzieci, które uczą się myć ząbki samodzielnie i nie zawsze pamiętają, że nie wolno jej połykać. 

Więcej o marce znajdziecie pod linkiem http://www.lavera.com.pl

 

Eco Cosmetics (certyfikat Ecocert)

Kolejne kosmetyki firmy Eco Cosmetics z serii Baby & Kids bazują na wyciągu z owocu granatu, który wspomaga gospodarkę wodną skóry i rokitnika, zawierającego witaminy A, C i E i działającego kojąco i ochronnie na wrażliwą skórę, pozostawiając ją miękką i gładką. Rzeczywiście po zaaplikowaniu balsamu skóra jest miękka i nawilżona, a na powierzchni pozostaje uczucie gładkości i delikatny, owocowy zapach. 

Podobnie jak pozostałe kosmetyki, również i te są w 100% naturalne, bez syntetycznych barwników, aromatów i konserwantów, bez alkoholu i związków PEG. Są wegańskie i nie testowane na zwierzętach.

Warto zwrócić uwagę na to, czym wyróżnia się ECO COSMETICS na tle innych marek. Jest to wiodąca marka w zakresie certyfikowanych ekologicznych kremów na słońce. W ofercie znajdują się kremy ochronne dla dorosłych, a także dzieci o faktorze SPF 45 i SPF 50. W kremach używa się mineralnych pigmentów, które działają jak malutkie lusterka, odbijające promieniowanie słoneczne. Kosmetyki działają od razu po aplikacji.

Druga rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to piękne, kolorowe opakowania, idealne na prezent, spójrzcie na zdjęcia piniżej.

Więcej informacji o marce znajdziecie www.eco-cosmetics.pl.

Sonett (certyfikat Certisys)

Sonett to marka (więcej: www.sonett.pl), która głównie produkuje ekologiczne środki czyszczące i piorące. Ale ma też ofertę dla dzieci i są to bio-bańki mydlane dla dzieci oraz łagodne i bardzo wydajne mydło do mycia delikatnej skóry dziecka z esencją z nagietka.

Kosmetyki dla dzieci bez szkodliwych składników

 

Na koniec mam dla Was niespodziankę!

Wszystkich, którzy chcieliby wygrać 
zestaw kosmetyków ze zdjęcia powyżej
zapraszam do wzięcia udziału w konkursie!

Co trzeba zrobić?

Opowiedzcie w kilku zdaniach, jak dbacie o środowisko razem ze swoimi dziećmi?

Odpowiedź wpiszcie pod  tym postem na Facebooku.

Najciekawszą odpowiedź nagrodzę zestawem kosmetyków firmy Sonett i Eco Cosmetics:
mydło Sonett, bio-bańki mydlane Sonett, krem na słońce SPF 45 Eco Cosmetics i balsam do ciała Eco Cosmetics

Rozwiązanie konkursu w piątek 20 kwietnia 2018 r. o godz. 20.00.

 

Powodzenia!

Może ci się również spodobać

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.