Książeczki dla dzieci w wieku 0 – 3 lata

0 259

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że czytanie dzieciom od małego jest ważne. Niektórzy czytają od kołyski, a inni, kiedy dziecko coś zaczyna rozumieć. Mój Malutek odkrył książeczki już jakiś czas temu i choć nie interesują go jeszcze historie w nich przedstawione, sięga po nie chętnie. Przerobiłam już wiele bajeczek ze starszymi chłopcami, więc mogę polecić Wam książeczki dla dzieci w wieku 0 – 3 lata, które są dla nich inspirujące i ciekawe.

Wszyscy wiemy, że warto dzieciom czytać bajki. Dajemy im w ten sposób poczucie więzi, czułości i bliskości. Poza tym uczą się wielu czynności, poznają świat i słownictwo. Rozwija się mózg, wyobraźnia, wrażliwość. Wspomnienia wspólnego czytania pozostają na całe życie.

[Tweet “Dzieci, którym się czyta książki, czują się bardziej kochane.”]

Moi starsi chłopcy też są zaprzyjaźnieni z książkami. Staram się ich zachęcać do czytania ile się da. Chciałabym, żeby wyrobili sobie nawyk czytania przed snem, korzystania ze specjalistycznych wydawnictw, takich jak słowniki czy atlasy, i aby umieli przenieść się w świat wyobraźni przy okazji czytanych przez nich historii.

Seria o gąsce


Ostatnio otrzymaliśmy od wydawnictwa “Galaktyka” książeczkę z serii o Gąsce. Jest to nowość, przeznaczona dla dzieci w wieku 1 -3 lata. Od razu wpadła ona w oko Malutkowi. Piękne kolory i proste ilustracje momentalnie zwróciły uwagę małego.

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Bohaterką serii jest Zosia i jej przyjaciółka Gąska. Zosia przekazuje Gąsce proste komunikaty związane z codziennymi czynnościami towarzyszącymi na przykład pójściu spać. Maluch otrzymuje cenną wiedzę, że trzeba posprzątać zabawki, umyć ząbki i wykąpać się. Możemy zatem użyć książeczki, aby wyrobić w dziecku potrzebne nawyki. Zosia robi to wszystko w towarzystwie sympatycznej i troszkę niezdarnej Gąski. 

Książeczka ma grube kartki, miękką okładkę i zaokrąglone rogi. Zachwyca nie tylko kolorami, ale również ilustracjami autorstwa Laury Wall. Seria o Gąsce łączy humor z dydaktyką, dzięki czemu nauka jest bardziej przyjemna. Myślę, że to najlepszy sposób, aby treść była łatwa do zapamiętania i nienudna. 

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Z serii o Gąsce ukazały się cztery książeczki dla dzieci:

  • Wstawaj, Gąsko! – dzieci zaznajamiają się z czynnościami, które są częścią porannej rutyny;
  • Dobranoc, Gąsko! – Zosia pokazuje Gąsce, co trzeba zrobić przed pójściem spać;
  • Kolory z Gąską – Zosia z Gąską uczą rozróżniania podstawowych kolorów;
  • 123 z Gąską – dzieci poznają świat kolorowych cyferek.

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

 

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Polecam!

Seria “Maluszek patrzy”


Gdybym nie miała tych tytułów, kupiłabym na pewno serię książeczek o kontrastowych kolorach, które są skierowane dla całkiem malutkiego czytelnika. Seria “Maluszek patrzy” to książeczki dla dzieci w wieku od 3 miesiąca życia, które również poleca wydawnictwa “Galaktyka”. Sama z ciekawością wpatruję się w te proste ilustracje, więc tym bardziej dla maluchów jest to doskonała stymulacja wzroku.

 

Przedstawione postacie, kształty i zwierzęta mają prostą formę, dzięki czemu stymulują umiejętności poznawcze, kreatywne i rozwój psychiczny. Niektóre mamy wypowiadają się, że dziecko potrafi wpatrywać się w te obrazki z dużym zainteresowaniem, co daje chwilę wytchnienia.

Seria “Obrazki dla maluchów”


Najmłodszy syn dostał pierwsze książeczki oczywiście w spadku po starszych braciach. Pierwszą była seria “Obrazki dla maluchów” – kilka książeczek edukacyjnych, w których przedstawione zostały różne tematy: owoce, las, pojazdy, kolory, ciało, przyroda, zabawki. Do wyboru jest bardzo dużo różnych tematów, przybliżających dzieciom otaczający ich świat.

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Malutek, podobnie jak jego bracia, chętnie sięga po te bajeczki. Pokazuje paluszkiem kolejne ilustracje i pyta co to jest. Niektóre przedmioty czy zwierzęta zna, więc wydaje dźwięki lub mówi, że to jest banan czy auto. Obrazki są kolorowe, proste i przejrzyste, pod nimi figuruje jedno krótkie zdanie. A ponieważ mój maluch nie jest zainteresowany czytaniem, tylko oglądaniem, seria jest idealna dla niego.

Książeczki dla dzieci z tej serii mają miękką okładkę, zaokrąglone rogi, twarde kartki – wszystko to sprawia, że przetrwały wiele i nadal są w dobrym stanie. Niektóre mają już dziesięć lat! 

Seria “Mały chłopiec”


Troszkę więcej treści jest w książeczkach z serii “Mały chłopiec”. Nie jest to czytanka górnych lotów, ale najważniejsze i tak są ilustracje, o których można opowiadać, pokazując maszyny budowlane, dzięki którym powstaje dom lub pracę, którą wykonuje Mariusz, jeżdżąc autobusem. W serii ukazało się wiele tytułów, a dzięki konkretnym postaciom, dziecko może identyfikować się z bohaterami. 

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Na końcu znajduje się zgadywanka i miejsce na wklejenie zdjęcia, dzięki któremu dziecko może poczuć się jak główny bohater i prowadzić skuter bądź wóz strażacki. Bardzo fajna seria dla małych chłopców.

 

Książeczki dla dzieci, które lubią przesuwać obrazki 


W poszukiwaniu książeczek, które zainteresują mojego dwulatka, trafiłam na kilka tytułów, które nie tylko edukują, ale także “coś robią”. Zauważyłam, że Malutek chętnie ogląda bajki, które wydają dźwięki albo w których można przekręcić kółeczko, dzięki czemu pokazują się różne obrazki. Ciekawe są też bajeczki, w których można wysunąć dalszą część obrazka. 

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Ponieważ część książeczek, które nie są statyczne, otrzymanych po starszych braciach, była już zniszczona, udałam się do sklepu w poszukiwaniu czegoś podobnego. W domu przerobiliśmy przesuwaki, serię, w której można paluszkiem wysunąć część ilustracji, która dopowiada historię. Były też książeczki z dźwiękami zwierząt albo z otwieranymi okienkami, w których ukryte były zagadki. Wszystko to bardzo interesowało mojego małego chłopczyka i pozwalało oswoić się z książkami. 

Jedną z ulubionych jest książeczka “Poznaj Kolory”:

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Ostatnim zakupem była książka w formie gąsienicy (Kolorowa gąsienica). Składa się ona z kilku małych książeczek o grubych kartonowych kartkach z obrazkami, połączonych ze sobą niczym gąsienica. Obrazki poukładane są kolorami, więc gąsienica zyskuje walory edukacyjne. Mały uwielbia wertować te małe książeczki. Wypróbowaliśmy je początkowo na słówkach z angielskiego w formie takich właśnie malutkich książeczek, które miał straszy syn. Idealnie wpasowywały się one w dziecięcą rączkę i miały w środku wiele różnych przedmiotów, o których można opowiadać bez końca.

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

 

Książeczki dla dzieci 0 -3 lata

Niestety, książeczki z elementami ruchomymi (suwaki, koła, okienka) nie wytrzymały próby czasu i natężenia dziecięcych działań – większość z tych, które pozostały po starszym rodzeństwie, miała powyrywane elementy ruchome lub rozklejone kartki, w których były one umocowane. Mały wykończył je do reszty. Zobaczymy, ile wytrzyma gąsienica.

Miłego czytania i oglądania!

A co wy możecie polecić jako doskonałą “lekturę” dla maluszków do 3 lat? Może macie inne sprawdzone tytuły? Czym inspirują się Wasze dzieci? Wpisujcie w komentarzach swoje propozycje!

 

Może ci się również spodobać

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.