Najlepsza zabawka dla przedszkolaka? Od wieków ta sama!

2 147

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Zawsze zachodziłam w głowę, jaka może być najlepsza zabawka dla przedszkolaka. A chciałam, żeby uczyła, bawiła i dała mi tym samym chwilę wytchnienia. Często wybierałam najróżniejsze kombajny do zabawy, które świeciły, grały i miały uczyć angielskiego. Nigdy oczywiście to nie nastąpiło, a gratów przybywało. Trochę się zagubiłam w poszukiwaniu tej idealnej zabawki, manewrując pośród kolorów, światełek i pozytywek i nie zdając sobie sprawy, że gdzieś w kącie mój syn i tak bawi się w najlepszy dla siebie sposób.

Najlepsza zabawka dla przedszkolaka


Może was tu zadziwię, ale jest ona znana już od XVIII wieku. Doskonała w swojej prostocie i dostarczająca jedno z najbardziej wartościowych doświadczeń edukacyjnych dostępnych dla małych dzieci. Przydatnych nie tylko w szkole, ale również w życiu dorosłym. Dlatego właśnie w każdym domu, w którym są maluchy w wieku przedszkolnym, powinny być drewniane, magnetyczne, Lego – po prostu klocki.

 

Dlaczego zabawa klockami jest ważna dla dzieci?


Ano dlatego że stymuluje uczenie się na wszystkich etapach rozwoju intelektualnego, fizycznego, emocjonalnego, społecznego i językowego. Obecne badania wskazują, że zabawa klockami ma fundamentalne znaczenie dla późniejszej nauki matematyki i liczb. W badaniach naukowych opublikowanych w Journal of Research, naukowcy udowodnili, że dzieci w wieku przedszkolnym, które bawiły się klockami, lepiej radziły sobie w matematyce w szkole średniej. Oprócz późniejszych korzyści, zabawa klockami to przede wszystkim dobra zabawa, w czasie której dziecko nieświadomie nabywa wiele umiejętności. A jak wiadomo, nauka przez zabawę jest najlepszą formą przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności. 

najlepsza zabawka dla przedszkolaka

10 korzyści z zabawy klockami


 1. Rozwijają kreatywność

  Dzięki klockom dziecko może rozwijać swoją pomysłowość i kreatywność. Nieograniczone możliwości budowania stwarzają dobrą podstawę do samodzielnego wymyślania różnych budowli i konstrukcji. Klocki dają możliwość działania, twórczego rozwiązywania problemów i dążenia do nowych rozwiązań. Dzięki nim dziecko wykorzystuje swoją wiedzę i zdolności, budując wymyślone przez siebie konstrukcje. 

 2. Rozwijają zdolności językowe

  Wiek przedszkolny to czas intensywnej nauki słownictwa i zdolności komunikacyjnych. Dziecko do 6. roku życia opanowuje do 10 słów dziennie. Zabawa klockami wspomaga ten rozwój. Układając klocki niezbędne jest posługiwanie się różnymi zwrotami. Na przykład podczas podejmowania różnych działań trzeba odpowiednio użyć przyimków (nad, pod, przed, między itp.). Natomiast bawiąc się razem z innymi dziećmi, nasze maluchy uczą się konwersacji (dialog) i słuchania (realizacja poleceń). Ponadto podczas zabawy rozwijają się kompetencje narracyjne. Dziecko uczy się opowiadać, opisując kolejne zdarzenia przy użyciu zwrotów: najpierw, następnie, potem, na koniec.

 3. Pomaga w nauce matematyki

  Czas przedszkola to rozwijanie czynności umysłowych, szczególnie orientacji w przestrzeni i czasie, rozumienia pojęcia liczb, umiejętności wykonywania prostych działań matematycznych, mierzenia, klasyfikowania i szeregowania. Budowanie z klocków wspomaga rozwój tych zdolności, naukę pojęć matematycznych i logicznego myślenia. Poprzez zabawę, nie zdając sobie z tego sprawy, dzieci przyswajają geometrię, algebrę i liczby. Nawet budowanie modelu według schematu wymaga liczenia, a drewniane klocki to przecież nic innego jak walce, sześciany czy ostrosłupy.

 4. Rozwija wyobraźnię, w tym przestrzenną

  W wieku przedszkolnym maluchy uwielbiają odgrywać różne sceny z życia codziennego, opowiadając przy tym historie i naśladując dorosłych. Tworzenie z klocków własnej kolorowej rzeczywistości, wspiera rozwój wyobraźni i poszerza wiedzę o otaczającym nas świecie. Z kolei budowanie brył wspomaga rozwój wyobraźni przestrzennej. Podczas budowania z klocków dzieci uczą się korzystania z przestrzeni, porównując wielkości czy rozpoznając kształty i kierunki. Dziecko z dobrze rozwiniętą wyobraźnią łatwiej przyswaja sobie wiedzę z różnych przedmiotów, dlatego zabawa klockami jest tak ważna dla przedszkolaków.

 5. Pasują do wszystkich poziomów rozwojowych

  Właściwie klockami można bawić się w każdym wieku. Szczególnie Lego daje tu duże możliwości, bo kupując odpowiednie zestawy można zapewnić zabawę i maluchom, i nastolatkom. 

 6. Klockami można bawić się pojedynkę

  Jest to szczególnie ważne, kiedy w najbliższym otoczeniu nie ma dzieci, z którymi można byłoby się pobawić. Klocki doskonale nadają się do zabawy w pojedynkę. 

 7. Rozwija umiejętności społeczne

  Wspólna zabawa klockami z innymi dziećmi wspiera rozwój społeczny. Poprzez zabawę dzieci trenują umiejętności dzielenia się, współpracy czy pokonywania trudności. Uczą się, że warto negocjować i szukać kompromisów zamiast siłowo rozwiązywać kłótnie z kolegami. To pomaga również w wyrażaniu swoich uczuć i myśli.  

 8. Wspomaga rozwój fizyczny

  Zabawa klockami pomaga rozwijać zarówno zdolności motoryczne, jak i koordynację ręka-oko. Sprawdzą się tu klocki Lego Duplo, których rozmiar jest dostosowany do jeszcze nieporadnych dziecięcych rączek. Już ułożenie wieży z kilku elementów to dla przedszkolaków nie lada wyzwanie, ale też dobre ćwiczenie mięśni rąk i palców. Gdy maluch buduje coraz to nowe i bardziej skomplikowane konstrukcje, palce i cała ręka stają się zwinniejsze, chwytają sprawniej i dłużej potrafią coś utrzymać. Dobrze wyćwiczona mała motoryka i rozwijana przy okazji łączenia klocków koordynacja oko-ręka przyda się w dalszej nauce rysowania i pisania. 

 9. Daje poczucie sukcesu

  Kiedy udaje się zbudować zamierzoną konstrukcję, dzieci rozpiera duma z osiągnięcia sukcesu. To zwiększa ich wiarę w siebie i poczucie własnej wartości.

 10. Wspomaga umiejętność rozwiązywania problemów i ustalania celów

  W trakcie budowy dziecko musi rozstrzygnąć czy klocki będą pasować jeden do drugiego, czy ustawione w ten sposób nie zburzą całej budowli, czy w końcu konstrukcja spełni oczekiwaną rolę. Podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów to umiejętności, z którymi mamy styczność przez całe życie i rozwijanie ich w wieku przedszkolnym będzie przynosić korzyści również w dorosłości.

Jak widać, zabawa klockami daje wsparcie różnokierunkowego rozwoju dziecka i zapewnia lepszy start w dorosłe życie. Oferta klocków jest tak szeroka, że powinny one znaleźć się w każdym domu, w którym są dzieci. W naszym uzbieraliśmy już tyle klocków, że zajmują one całe poddasze. Dzięki temu dzieciaki mogą bawić się i w swoim towarzystwie, i samemu, jeśli mają ochotę na chwilę wyciszenia. Konstrukcje, które powstają w ich wyobraźni są niesztampowe, mają różne funkcje i przynoszą radość z osiągnięcia celu. No bo, gdy przybiega do mnie średni syn z samochodem, który ma wyrzutnię, a ta wyrzutnia działa, to nie tylko on się cieszy, ale również ja pękam z dumy!

Może ci się również spodobać
2 Komentarze
 1. Maria Smolarek-Wilińska mówi

  Moja córeczka uwielbia LEGO Duplo, zgadzam się że to najlepsza zabawa

  1. Joanna - Dom na głowie mówi

   To chyba ulubiona zabawka wszystkich dzieci, ten który to wymyślił to rozwalił system 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: