Przygotowanie do nauki pisania – nauka literek dla dzieci

2 175

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Przygotowanie do nauki pisania to jedno z głównych zadań przedszkola. Układanki, klocki, plastelina – dzieci to kochają, a jednocześnie bawiąc się ćwiczą rozwijanie tej niezbędnej w życiu umiejętności. Również szlaczki, choć wydają się nudne, to podane w atrakcyjnej formie, mogą być świetną zabawą. Sprawdziły się i u nas!

Trudna sztuka pisania


Pisanie to podstawowa umiejętność wykorzystywana i potrzebna w szkole, ale osiągnięcie jej wymaga dużego nakładu pracy. Aby dziecko zaczęło pisać, musi zdobyć umiejętności z wielu obszarów. Ważne są tu zdolności manualne, prawidłowo spostrzegana i zapamiętywana grafika poszczególnych liter, prawidłowa artykulacja, a nawet orientacja przestrzenna. Funkcje te dziecko ćwiczy w przedszkolu podczas codziennych zajęć, a także w trakcie zabawy. Dlatego takie znaczenie mają ćwiczenia małej i dużej motoryki, percepcji wzrokowej i słuchowej, zainteresowanie książkami i czytaniem.

Przygotowanie do nauki pisania

 

Nauka w trakcie zabawy


W nauce pisania pomóc więc mogą wizyty na placu zabaw, zabawy z piłką, zajęcia plastyczne, ćwiczenia orientacji przestrzennej czy konstruowanie. Dobrym ćwiczeniem jest też pisanie po śladzie, łączenie kropek czy kalkowanie. Tu ze wsparciem przychodzą nam zestawy Kapitana Nauki, które pomogą w stawianiu prostych kresek, podążaniu po śladzie czy trzymaniu ołówka lub pióra. Z serii “Piszę i zmazuję” do wyboru mamy Litery i Cyfry, pomagające w rozwijaniu grafomotoryki i umiejętności językowych. 

 

Samodzielna nauka z kartami ścieralnymi


Kiedy otrzymałam zestaw “Litery. Piszę i zmazuję” do przetestowania, Mały od razu podchwycił pomysł autorów. W pudełku było 31 dwustronnych kart ze szlaczkami, literkami i prostymi słowami, książeczka z łamigłówkami doskonaląca naukę pisania oraz flamaster. Ale najważniejsze było to, że cokolwiek by się napisało czy narysowało, wszystko łatwo można było zetrzeć! I to okazało się strzałem w dziesiątkę, bo gwarantowało niczym nieskrępowaną zabawę. Jak się nie uda, to można zmazać i już!

Przygotowanie do nauki pisania

 

Nauka literek dla dzieci – piszę i zmazuję


Ścieralne karty z fajnym mazakiem bardzo się mojemu synowi spodobały. Jednocześnie okazało się, że trzymanie flamastra, stawianie prostych kresek, łączenie kropek to nie są dla mojego dziecka proste czynności. Dlatego pomyślałam, że mój 3,5 – latek jest za mały na takie zadania, tym bardziej, że zestaw przeznaczony był dla dzieci powyżej 4 lat. Początkowo Mały bazgrał jakieś esy i floresy, nie zwracając uwagi na kropki i linie. Wyszły z tego jakieś chmurki, deszcz i słoneczko, które zaraz zmazał i zaczął ponownie coś kreślić. Pokazałam mu w końcu, podtrzymując rączkę, że można narysować coś po śladzie. To mu się spodobało i samodzielnie nakreślił pierwsze swoje literki! Podczas tej czynności potrzebna była duża dawka koncentracji, dobre uchwycenie mazaka i koordynacja wzrokowo – ruchowa – te wszystkie czynności, choć jeszcze nie do końca dobrze wykształcone, jednak dały jakiś efekt. Kolejne ćwiczenia mogą sprawić, że będzie coraz lepiej!

Przygotowanie do nauki pisania

 

To dopiero przygotowanie do nauki pisania


Do prawdziwego pisania jeszcze mojemu dziecku jest daleko. On dopiero zaczyna przygodę z literkami, poznawaniem ich kształtu i dźwięku. Jednak takie karty mogą być świetnym uzupełnieniem nauki w przedszkolu. Opcja wielokrotnego ścierania gwarantuje nam zabawę na długi czas i możliwość dopasowania zadań do rosnących umiejętności dziecka. 

Nauka literek dla dzieci

Może ci się również spodobać
2 Komentarze
  1. rodzinka 2+3 mówi

    ja osobiście nie lubie tych kart czy książek które się zmazuje bo często kiedy chłopaki cos napisali to zaraz zmazywali własnymi rękawami lub rękami… za to jest ołówek i gumka albo długopis zmazywalny i to jest najlepsze rozwiązanie

  2. Aneczka M mówi

    świetna recenzja. Właśnie wybrałam teraz tą grę edukacyjną dla naszego przedszkolaka. U nas zawsze idzie w parze zabawa poprzez naukę 😉

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.