Dom na głowie
Blog o rodzicielstwie, podróżach, książkach i łatwej kuchni

Nietypowe puzzle

104

Puzzle uwielbiam od dziecka, a teraz dodatkowo jako matka, bo dają mi chwilę oddechu, kiedy mój Mały jest pochłonięty układaniem. Małe klocki plączą mi się pod nogami w całym domu, ale i tak kupuję nowe, bo cieszy mnie zaangażowanie mojego dziecka w powstawanie obrazu i jego radość, kiedy po trudach związanych z dopasowaniem poszczególnych elementów, w końcu osiąga cel. Coraz częściej sięgam też po nietypowe puzzle, bo wtedy zabawa jest jeszcze ciekawsza i inspirująca.

Pierwsze puzzle stworzył pewien angielski geograf w XVIII w. Nakleił on mapę na deseczkę i wyciął wzdłuż granic państw, aby ułatwić naukę geografii swoim uczniom. Dziś największe, seryjnie produkowane puzzle mają ponad 32 tys. elementów, a największe ułożone i zgłoszone do Księgi Rekordów Guinessa zawierały dokładanie 551 232 kawałki i zostały ułożone przez wietnamskich studentów. Moda na puzzle nie mija, wręcz przeciwnie, jest ich coraz więcej, a w ofercie oprócz tradycyjnych pojawiają się też nietypowe puzzle, różniące się od zwykłych formą, kształtem i materiałem wykonania. To pokazuje, że lubimy układanki i są one rozrywką nie tylko dla małych, ale też dla dorosłych.

Kiedy obchodziłam 18 urodziny, poprosiłam moje koleżanki, żeby kupiły mi puzzle z 3000 kawałków, które pięknie prezentowały się na witrynie miejscowej księgarni. Nigdy ich w całości nie ułożyłam, choć byłam całkiem blisko. Jednak pamiętam te godziny spędzone nad pejzażem Alp, u podnóża których rozciągała się wielka łąka pełna kwiatów. Miałam zamiar ułożony obraz umieścić w ramie i powiesić na ścianie na pamiątkę mojej żmudnej pracy. Obraz z tyloma szczegółami był strasznie trudny do ułożenia, ale znalazłam system i udawało mi się to. Tak właściwie to lubiłam samo układanie, był to dla mnie odpoczynek, rodzaj wyciszenia i gimnastyka dla umysłu. Jakie jeszcze korzyści przynosi układanie puzzli? Przede wszystkim układanie obrazów z kawałków stymuluje mózg, dlatego poleca się tę zabawę dla dzieci i ludzi starszych, mających problemy z pamięcią. Puzzle pomagają też rozwijać inne umiejętności:

  • rozwijają wyobraźnię,
  • uczą cierpliwości, ćwiczą koncentrację i pamięć,
  • ćwiczą umiejętności manualne, uczą dokładności i precyzji,
  • układanie puzzli angażuje obie półkule mózgu, co dobre jest jako ćwiczenie dla naszego umysłu,
  • rozwijają umiejętności przestrzenne oraz wzrokowe,
  • pogłębiają wiedzę, szczególnie puzzle tematyczne, np. ze zwierzętami czy cyferkami,
  • układane w grupie to świetna zabawa i integracja,
  • ułożenie całości buduje poczucie sukcesu i daje motywację do dalszego układania. 

Z tych wszystkich powodów nie żałuję pieniędzy na puzzle, ale też nie stronię od wyszukiwania puzzli nietypowych i wszelkiego typu układanek, szczególnie, że jest ich na rynku bardzo wiele, począwszy od drewnianych, a także 3D i puzzli – rzeźbKilka zwróciło moją uwagę i jest to ciekawa alternatywa dla amatorów układanek:

 

Puzzle ramkowe


Polecam te puzzle szczególnie na podróż. Dzięki temu, że trzymają się w ramce, można je układać na kolanach. Poza tym nie mają pudełka, są płaskie, a co za tym idzie, łatwe do przechowania, bo zajmują mało miejsca. Pierwsze w naszym domu tego typu puzzle były drewniane i przedstawiały różne pojazdy. Niektóre z tych układanek, na przykład cyfry i literki, pomagają w nauce czytania i liczenia, a młodszym dzieciom w rozpoznawaniu kształtów. Dla dzieci od 3 lat.

 

Puzzle wielowarstwowe


Ciekawa propozycja to puzzle z serii George Luck, które układane warstwowo tworzą obraz. Wykonane z drewna, kolorowe i drobiazgowo powycinane, zostały zaprojektowane z myślą o rozwijaniu umiejętności dłoni, rozpoznawania kształtów i następstw.

Puzzle 3D


Najczęściej z takich puzzli układa się budowle, pojazdy czy zwierzęta. Wykonane z drewna lub pianki nie są łatwe do ułożenia, dlatego polecane są dla starszych dzieci. Wymagają wyobraźni przestrzennej i wytrwałości. Propozycja firmy Ravensburger.

 

 

Puzzle kuliste


Puzzle w formie kuli dostał na urodziny mój średni syn. Składały się one z dwóch obręczy, które po połączeniu tworzyły zaczątek do układanie obu półkul. Elementy wykonane z plastiku były ponumerowane i oznaczone kolorem. Dzięki temu wiadomo było z której strony układać obraz. Muszę powiedzieć, że kula była trwała i trzymała się w całości nawet przy turlaniu po podłodze. 

 

Puzzle – rzeźby


Te przypominające trochę drukowanie 3D puzzle znalazłam w wyszukiwarce Lionshome. Na podstawę z tworzywa sztucznego z pionowymi prowadnicami nakłada się kolejne warstwy w odpowiedniej kolejności. W miarę nakładania kolejnych elementów powstaje rzeźba. Te i inne zestawy znajdziecie tu.

3d Crystal Puzzles 


Wyobrażam sobie, że jest to mega trudna do ułożenia układanka. Zresztą większość z nich przeznaczona jest dla dzieci od 14 lat. Przeźroczyste, wycięte w skomplikowane kształty i jeszcze do tego przestrzenne. Po ułożeniu tworzą dekoracyjny gadżet, który dodatkowo po podświetleniu daje niesamowity efekt.

 

Puzzle neonowe


Bardzo ciekawa propozycja firmy Dino. Są to puzzle, które świecą w ciemności. Na obraz nałożona jest fluorescencyjna farba, która w ciemności emituje zarys postaci i elementów tła. Do wyboru są wersje dla młodszych dzieci (od 5 lat, 100 elementów XL) i starszych dzieci (od 15 lat, 1000 elementów).

Jeśli kochacie puzzle, układajcie je bez względu na wiek i formę w jakiej występują. Warto ćwiczyć mózg, koncentrację i cierpliwość, przy okazji bawiąc się i relaksując. Jak widać, jest to świetna rozrywka nie tylko dla dzieci.