Organizacja komunii świętej – jak przygotować dekoracje i na co zwrócić uwagę?

0 220

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Sakrament I komunii świętej jest ważnym i uroczystym wydarzeniem w życiu dzieci, a także i rodziców. Niesie on ze sobą wiele emocji i wymaga sporej ilości przygotowań. Bardzo istotnym elementem jest tutaj organizacja komunii świętej oraz dbałość o odpowiednią dekorację. Ma to szczególne znaczenie, gdy przyjęcie dla rodziny organizujemy w domu. Wtedy trzeba pomyśleć o wielu szczegółach, tak aby atmosfera była podniosła nie tylko w kościele.

Jak wiecie, już dwa razy organizowałam przyjęcie po komunii w domu. Z wielu względów było to dla mnie wygodniejsze, choć napracowałam się i kosztowało mnie to wiele stresu. Chciałam, aby wystrój domu i nakrycie stołu podkreślało ten szczególny dzień w życiu moich dzieci. Stąd wiele godzin przesiedziałam przed komputerem szukając inspiracji i pomysłów. Przygotowałam sobie plan, listę zakupów i zarezerwowałam terminy u fryzjera. Oczywiście nie obyło się bez małych wpadek, ale i tak były to udane uroczystości.

Zanim zabierzesz się za organizację Pierwszej Komunii

Ponieważ komunia jest sakramentem i powinna się wiązać z przeżyciem duchowym, warto zadbać o to, aby dziecko było dobrze przygotowane i rozumiało wagę wydarzenia. Często maluchy skupiają się na obiecanych prezentach z tej okazji, zamiast na właściwym znaczeniu komunii. Nasza – rodziców – w tym rola, aby zadbać o sferę duchową i nakreślić dziecku, o co w tym wszystkim naprawdę chodzi. Moje dzieciaki nie do końca rozumiały sens niektórych przykazań i modlitw, więc tłumaczyłam im po kolei o co chodzi w tym wszystkim i jakich sfer życia dotyczą. A przede wszystkim starałam się zwrócić ich uwagę na to, że prezenty nie są najważniejszą częścią uroczystości, a zupełnie coś innego.

Ale komunia to również bardziej przyziemne sprawy. Odpowiedni ubiór, niezbędne akcesoria, sprawy organizacyjne. Do tego warto podejść z głową i dokładnie uroczystość zaplanować. Zapewni to spokój i oszczędzi nerwów, gdyż organizacja komunijnego przyjęcia potrafi spędzić sen z powiek na długo przed samą uroczystością. Wiem coś o tym, wierzcie mi, że organizację przyjęcia przeżywałam bardzo. Dlatego też, odpowiednio rozłożyłam przygotowania w czasie i starałam się podejść do wszystkiego ze spokojem. Część spraw (alby, organista, kwiaty, fotograf, dekoracje komunijne), związanych z wystrojem i organizacją uroczystości w kościele załatwiane były grupowo na spotkaniach z księdzem. Po tym etapie mogłam skupić się na przygotowaniu uroczystości rodzinnej.

Zaproś gości w dobrym stylu

Pierwszą rzeczą, którą należy zaplanować, jest lista gości, a następnie wysłanie zaproszeń. Ja zaprosiłam najbliższą rodzinę i nie przyszło mi do głowy, żeby kupić zaproszenia. Dopiero moja teściowa zwróciła mi na to uwagę. Rzeczywiście, eleganckie zaproszenie pozwala się gościom poczuć wyjątkowo, bo i chwila jest podniosła, co by nie mówić. Zaproszenia oczywiście powinny być wysłane odpowiednio wcześnie, aby gości mogli sobie zaplanować ten dzień. W końcu dla nich to też jest ważne wydarzenie. Poza tym im szybciej zostaną oni powiadomieni o terminie komunii świętej, tym łatwiej będzie im potwierdzić lub nie swoją obecność. Przy wypisywaniu listy osób, które zjawią się na uroczystości, należy pomyśleć o swoim budżecie, a także ilość miejsc, którymi dysponujemy w sali lub w domu. Ja miałam tylko 12 i tyle akurat gości chciałam zaprosić.

Gdy lista gości była już gotowa, pozostało tylko wypisanie i wysłanie zaproszeń. Aby zaoszczędzić sobie czas, można skorzystać z gotowych, eleganckich i pięknie wykonanych komunijnych zaproszeń, których pełno jest w ofercie sklepów internetowych i drukarni.

Kolejną rzeczą jest catering. Początkowo myślałam o zamówieniu potraw, ale ostatecznie menu i wszystkie dania przygotowałam sama. To wymagało dobrej organizacji i dokładnego planowania, bo niektóre dania miały się upiec w trakcie naszego przyjazdu do domu, inne mogły być zrobione wcześniej, rosół musiał być gorący akurat na wejście rodziny do domu. W planie był także tort komunijny, ale tym zajęła się moja teściowa, czym zdjęła mi z barków trochę pracy.

Od ogółu do szczegółu, czyli dekorujemy stół!

Kwestia ładnie ubranego stołu była dla mnie priorytetowa. Chciałam, aby był przystrojony odpowiednio do wagi tego wydarzenia. Aby zarówno rodzice, jak i goście czuli się uroczyście i radośnie. Organizując przyjęcie komunijne warto zatem zadbać o oprawę w postaci dekoracji. Okolicznościowe ozdoby przyciągają uwagę, cieszą oko, a także stanowią ładne tło do pamiątkowych zdjęć. Warto postawić na biały obrus, eleganckie świece, a środek stołu na przykład obsypać materiałowymi płatkami róż. Będą one z pewnością miłym i wyjątkowym dodatkiem. Całości dopełnią kwiaty i serwetki komunijne, które, ładnie ułożone i postawione obok talerzy, wyczarują wytworny klimat. Ważne jest, aby wszystko tworzyło zgrabną całość, zarówno pod względem kolorów, jak i stworzonego stylu. Do mojej zastawy i wystroju wnętrza najlepiej pasowały dodatki w kolorze srebrnym:

Uzupełnieniem dekoracji stołu może być przybranie krzeseł, a także ogólna dekoracja, na przykład w postaci wiszących ozdób. Ja o tym nie pomyślałam, a szkoda, bo stół stoi akurat przy dużym oknie, mogłam więc powiesić na tle firan taką girlandę komunijną. Choć w moim przypadku lepszy byłby kolor srebrny.

Można też zastanowić się nad wprowadzeniem do aranżacji balonów w kształcie komunijnych kielichów, które napełnione helem, wzniosą się w powietrze czarując najmłodszą część zgromadzonych gości. Interesującą opcją są także ozdobne białe rozety ze złotą obwolutą. Ciekawym i wartym rozważenia pomysłem, szczególnie gdy uroczystość przewidziana jest na dużą ilość osób, jest umieszczenie na sali księgi gości komunijnych. Będzie ona wspaniałą pamiątką, a możliwość dokonania wpisów może uatrakcyjnić przyjęcie. Wybór jest duży!

Ostatni etap organizacji I Komunii

Kolejnymi ważnymi kwestiami, które wymagają dopilnowania są oczywiście ubrania dla dziecka, fryzury (tu bez przesady, szczególnie w przypadku dziewczynek), a także dodatkowe atrakcje, na przykład fotograf/kamerzysta, drobne upominki dla gości oraz ewentualny transport do miejsca przyjęcia. Warto upewnić się, że wszystko jest dobrze zaplanowane i nic co ważne nie zostało pominięte. Przy tym ważne jest, aby nie przesadzić z wydatkami i odpowiednio rozłożyć wydatki.  

W moim przypadku każda z dwóch organizowanych przeze mnie komunii była miłym i uroczystym wydarzeniem dla mnie, moich dzieci i całej rodziny. Dbałość o szczegóły, dobre jedzenie, ładny wystrój to był klucz do sukcesu. Do tego spokojne podejście (ale dopiero za drugim razem) i zorganizowanie wszystkiego odpowiednio wcześniej pozwoliło zminimalizować nerwy, a tym samym umożliwiło radość z przeżywania tego sakramentu. Dostarczyło też wartościowych i miłych chwil spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół.


Może ci się również spodobać

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.