Personalizowany fotokalendarz – pomysł na prezent pod choinkę dla dziadków

0 86

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Zanim się obejrzeliśmy, minął rok, a nasze dyski spuchły od kolejnych gigabajtów zdjęć. Początek listopada to dobry więc moment, żeby wybrać najładniejsze fotki i przygotować personalizowany fotokalendarz, który będzie idealnym prezentem pod choinkę dla dziadków.

Co roku w pocie czoła przeglądam bibliotekę naszych zdjęć w poszukiwaniu najlepszych ujęć, które pasowałyby do kolejnych miesięcy na moim fotokalendarzu. Bo co roku przygotowuję taki prezent dla teściów i moich rodziców. Wiem, że zawiśnie na ścianie czy drzwiach z dodanymi odręcznie notatkami o rachunkach, wizytach u lekarza i podatkach. Wiem, że będzie cieszyć oko i wywoływać uśmiech na twarzy przez cały rok. Bo któż nie lubi zdjęć swoich bliskich? Kto nie wpatruje się w zdjęcia uśmiechniętych buź swoich wnuków?  Dlatego uważam, że fotokalendarz jest super gadżetem – stosunkowo tanim, a wywołującym pozytywne emocje, praktycznym i używanym przez cały rok.

personalizowany fotokalendarz

Jak przygotować fotokalendarz?

Jak przygotować fotokalendarz? Najłatwiejszą i najpraktyczniejszą opcją będzie zamówienie go przez internet. Ja tak robię, bo nie muszę nawet wychodzić w domu, a projekt przygotowuję na odpowiednio dostosowanym do edycji panelu. To naprawdę proste zadanie i każdy powinien sobie z nim spokojnie poradzić.

Zdjęcia do kalendarza dobieram prosto z mojego komputera. Dlatego ważne jest, żeby mieć już przygotowane najlepsze ujęcia. Ja zabieram się do segregacji zdjęć po każdym wyjeździe, bo wiem, że szukanie w tysiącach plików najfajniejszych ujęć to praca na wiele godzin. W każdym katalogu mam więc osobny podfolder o szumnej nazwie “The Best” i wiem, że tam znajdę najlepsze, wysegregowane i dobrej jakości zdjęcia. Teraz wystarczy je trochę podkręcić, wykadrować i wrzucić w projekt kalendarza. 

Nie musicie się martwić, jeżeli fotka, którą dodacie będzie na przykład w złym formacie lub jakości – wbudowane programy do pobierania zdjęć poinformują Was o tym stosownym komunikatem. Warto też podkreślić, że w tym miejscu jest także możliwość edycji zdjęć, na przykład korekty czerwonych oczu lub przycięcia fotografii, czyli najczęstszych mankamentów naszych ujęć. Ja bawię się ze zdjęciami w programie dla grafików, ale gdy ktoś się na tym nie zna, a chciałby zdjęcie trochę poprawić, to jest to wystarczające narzędzie.

Oprócz umieszczenia najładniejszych zdjęć, kalendarz możecie urozmaicić, dodając do niego stworzone przez Was opisy, zamiescić własne notatki i teksty. W moim przypadku będą to zaznaczone dni urodzin wszystkich członków najbliższej rodziny.

Jeżeli nie macie pomysłu na rozmieszczenie poszczególnych obiektów możecie skorzystać z gotowych szablonów, które ułożą Wasz kalendarz według określonego wzoru. Całość stworzenia kalendarza nie powinna Wam zająć więcej niż 15 minut, pod warunkiem, że macie wcześniej przygotowane zdjęcia.

Kalendarz poziomy czy pionowy?

Kiedy dokonacie wyboru odpowiednich zdjęć, warto zastanowić się nad tym, jaki kalendarz wybrać. Do wyboru jest co najmniej kilka wersji. Kalendarze ścienne, biurkowe, terminarze, czy nawet kalendarz adwentowy lub kalendarz księżycowy. Zwykle można również skorzystać ze sporej ilości motywów i formatów. Ja wybieram kalendarz ścienny w formacie A3, bo taki moi rodzice i dziadkowie używają. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od Waszych preferencji, ilości zdjęć, które chcecie zamieścić, oraz formy kalendarza, która Was interesuje. Jeżeli chcecie wszystko zmieścić na jednej planszy, wybierzcie wiszący kalendarz z wszystkimi miesiącami. Jeżeli wolicie małe fotografie, które będziecie zmieniać co miesiąc, zakupcie kalendarz biurkowy. Profesjonalnie wykonane kalendarze będą zarówno ozdobą domu, jak również dobrym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

personalizowany fotokalendarz

Format ma znaczenie

W zależności od tego jakie zdjęcia wybierzecie, powinniście uzależnić format kalendarza. Jeśli chcecie prostokątne zdjęcia albumowe zdecydujcie się na format A5 (15cm x 21cm). Kalendarze A4 (30 cm x 21 cm), czyli wielkości kartki bloku rysunkowego, wpasują się do pionowych zdjęć portretowych. Jeżeli chcecie jeszcze większe fotografie pomyślcie o formie A3 (42cm x 30 cm) lub A2 (60 cm x 42 cm). Oprócz tradycyjnych rozmiarów producenci kalendarzy oferują też możliwość zakupu fotokalendarza kwadratowego lub panoramicznego. Są też opcje umieszczania dwóch zdjęć obok siebie lub czterech w formie kwadratu – wszystko zależy od naszej kreatywności.

Jakie zdjęcia umieścić w kalendarzu?

Jeżeli zdecydowaliście się na konkretny model kalendarza i format zdjęć, najwyższa pora wybrać konkretne ujęcia z Waszych dysków i aparatów. Listopad to dobra pora, aby się do tego zabrać i na spokojnie posegregować zdjęcia. Potem, w gorączce świątecznych przygotować, będzie to trudniejsze zadanie. Wiem, bo sama zostawiałam przygotowanie fotokalendarza na ostatnią chwilę i zarywałam noce, grzebiąc w plikach, folderach i dyskach. W tym roku będę bardziej zorganizowana!

Pozostaje pytanie, jakie zdjęcia wybrać na nadchodzący rok? Na pewno dobrym pomysłem będzie kalendarz rodzinny. Wspólne portrety całej rodziny, zdjęcia dzieci, lub fotografie ciążowe, to bardzo popularny trend ostatnich lat. Jeżeli fascynuje Was natura wybierzcie krajobrazy nadmorskie lub górskie z Waszych podróży. Warto zdecydować się na te klimaty, które są Wam najbliższe i przywołują pozytywne skojarzenia. Dla dziadków na pewno miłym akcentem będą zdjęcia wnuków czy całej Waszej rodziny.

personalizowany fotokalendarz

Pamiątka nie tylko na rok

Przygotowując personalizowany fotokalendarz, zawsze wybieram dobry, gruby papier i najwyższą jakość druku. Dzięki temu mam pewność, że gdy rok minie, kalendarz nie będzie zniszczony, a zdjęcia w nim umieszczone będzie można wykorzystać i na przykład umieścić w ramce. Wiem, że moi rodzice i teściowie zachowują te wydruki, przeglądają je, pokazują rodzinie czy znajomym. Dlatego staram się znaleźć jak najładniejsze, wesołe ujęcia dzieciaków i najpiękniejsze krajobrazy, na tle których się sfotografowaliśmy w czasie wakacji. Podczas naszych wyjazdów staram się zrobić kilka ujęć całej naszej rodziny, choć to wcale nie jest takie proste. Ale hasło: “Robimy teraz zdjęcie dla babci” czyni cuda – nawet nasze dzieci ustawiają się grzecznie i uśmiechają szczerze do obiektywu, wiedząc, że babcine serce rozpłynie się, kiedy będzie przeglądać kolejne karty naszego kalendarza w kolejnych miesiącach nadchodzącego nowego roku.

Może ci się również spodobać

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.