Powieść dla nastolatka

0 366

Traktorki dla dzieci, zabawki rolnicze. Traktorki Rolly Toys. Brykacze.pl - sklep z zabawkami.

Powieść dla nastolatka to poważna sprawa. Bo o ile dla maluchów jest cała masa świetnych bajeczek, dla starszych dzieci już jest problem. Przynajmniej ja taki miałam, bo cóż tu polecić młodemu człowiekowi, żeby nie przestał czytać, a wręcz przeciwnie, sięgał po książki częściej niż po komputer?  Oto kilka propozycji.

 

Powieść dla nastolatka, która oderwie od komputera


Kłopot z książkami pojawił się u nas kiedy najstarszy syn miał mniej więcej 9 lat. Okazało się, że chłopak nie ma co czytać, a ja nie wiem, co mu kupić. Na szczęście problem rozwiązał się sam za sprawą  szkolnych lektur. Syn z chęcią je czytał, twierdząc, że mu się podobają. Jednak pozostała luka na półce, którą trzeba było czymś wypełnić. No i przyszedł nam na pomoc kolega mojego męża, który mając już starsze dzieci przerobił ten temat, i zaproponował nam autora, który napisał serię książek dla młodzieży. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Ostatecznie moje najstarsze dziecko nie pozbyło się czytelniczych nawyków, choć czasem, niestety, i tak wygrywa tablet i komórka.

 

Niezawodna klasyka


Tak jak pisałam wcześniej, trochę mnie zdziwiło, bo rzadko kto lubi lektury, że mojemu synowi jednak się one bardzo podobają. “Chłopcy z Placu Broni”, “Sposób na Alcybiadesa”, “Bracia Lwie Serce” czy chociażby “Szatan z siódmej klasy” – przecież wszyscy znamy te tytuły, a jednak wcale się one nie dezaktywują. Syn przeczytał te pozycje z zainteresowaniem, a historie przedstawione w książkach pochłonęły go. Ciekawe są też powieści Małgorzaty Musierowicz czy kilka tomów historii o Ani z Zielonego Wzgórza. Sama z chęcią czytałam kolejne tomy i nie mogłam się od nich oderwać. Oczywista oczywistość, choć może jeszcze nie klasyka, to też seria o Harry Potterze czy Hobbit. Dla nastolatków lubiących przygody idealna wydaje się być seria o Panu Samochodziku, Winnetou czy Tomku Wilmowskim wyruszającym do krainy kangurów.

 

[pipdig_banner image=”https://www.domnaglowie.pl/wp-content/uploads/2017/03/kids-1550017_1280.jpg”] 

 “Wojownik trzech światów” Robert Kościuszko 


Seria pięciu tomów “Wojownika trzech światów” to świetna i wciągająca lektura nie tylko dla dzieci, także dla dorosłego czytelnika. Jeśli więc czytacie na głos, nie znudzicie się powieścią.

Bohaterem powieści jest zwykły chłopak, uczeń, który uczęszcza do szkoły sterroryzowanej przez gang dresiarzy, a haracze, wymuszenia i narkotyki to szkolna codzienność. Kiedy dochodzi do konfrontacji, pojawia się pomoc z innego świata, a jest nim wojownik, oficer Armii Zwierzchności, który pomaga Tomkowi w opresji, zabierając go w niezwykłą podróż w czasie.

Autor w ciekawy sposób przenosi czytelnika w czasy biblijne, ukazując walkę dobra ze złem. Pokazuje też wartościowe postawy, którymi warto kierować się w życiu. Seria idealnie nadaje się, aby przybliżyć dzieciom aspekty wiary i obecności Boga w naszym życiu, zachęca do zastanowienia się nad problemami jak najbardziej obecnymi wokół nas, w których łatwo młodym ludziom się zagubić.

Oparte na kanwie Biblii przygody, okraszone wartką akcją i humorem, są nie tylko świetną lekturą, może to też być idealne przygotowanie przed I Komunią Św. Książki pokazują, że bycie chrześcijaninem to ciągła walka, także w życiu codziennym, a sposób przekazania tych wartościowych idei jest atrakcyjny dla dzieci i nie nudzi.

 

Powieść dla nastolatka

 

 

“Magiczne drzewo” Andrzej Maleszko


Trochę mniej baśniowa, ale na pewno nie mniej przygodowa, jest seria “Magiczne Drzewo” reżysera i scenarzysty Andrzeja Maleszki. Głównymi bohaterami  jest trójka przyjaciół: Kuki, Blubek i Gabi, z których chłopcy to prawdziwe rozrabiaki, dziewczyna zaś to ta rozważna i troskliwa. Za sprawą magicznych przedmiotów i własnej lekkomyślności przyjaciele mają różne przygody, wpadają w tarapaty, a kolejne katastrofy jeszcze pogarszają i tak złą sytuację. Pełno tu zaklęć, walk z różnymi postaciami, mającymi nadprzyrodzone właściwości, są klony, smoki i gadający pies. Słowem, nie sposób się nudzić. Dodatkowo książki zawierają piękne ilustracje, które robią duże wrażenie.

Co nie wszystkim rodzicom się podoba, bohaterowie korzystają ze znanych nam gadżetów, czyli tabletów i telefonów komórkowych. W czasach, kiedy chcielibyśmy odstawić nasze pociechy od tych wynalazków, podsuwanie książki, w której tablet czy komórka jest wyznacznikiem rozwiązania problemu, wydaje się być złym pomysłem. Jednak… czy naprawdę wydaje nam się, że jesteśmy w stanie od tego uciec? Jest w tej serii tyle magii, fantastycznego świata, przygód, które trzymają nas w napięciu do ostatnich stron, że pomimo to książki warte są uwagi. Szczególnie dlatego, że pokazują walkę dobra ze złem i zaszczepiają pozytywną postawę, szacunek do innych i wartość prawdziwej przyjaźni.

 

Powieść dla nastolatka

 

Nowości wydawnictwa IUVI


Kto czeka na nowości i wszystkie powyższe tytuły są mu znane, może sięgnąć po najświeższe książki wydawnictwa IUVI.  Tym razem wydawnictwo przygotowało książkę przygodową, skierowaną do młodego czytelnika, rozpoczynającą serię Alcatraz kontra Bibliotekarze. Pierwszy tom, który właśnie się ukazał, nosi tytuł “Piasek Raszida”. Głównym bohaterem jest 13-letni chłopak, który nie łatwo ma w życiu. Jest bowiem notorycznym łamagą, pechowcem i ofiarą losu. Czego się nie dotknie, od razu zamienia się w totalną katastrofę. Alcatraz, tak właśnie brzmi imię chłopca, uważa, że jest do niczego i nawet imię, które kojarzy się z więzieniem, nie ułatwia sprawy. Bo kto tak daje dziecku na imię? Alcatraz nie może o to zapytać rodziców, bo ich nie ma, wychowuje go rodzina zastępcza, której tylko przyprawia kolejnych kłopotów. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia, a to, co wydawało się być wadą, okazuje się darem, talentem i mocą, która pomaga w tarapatach.

W swoje trzynaste urodziny chłopiec otrzymuje woreczek z piaskiem jako spadek po swoich rodzicach. Zdziwiony tak niecodziennym prezentem, a nawet zły, że to tylko piasek, bagatelizuje przesyłkę. Zresztą, zaraz potem woreczek zostaje skradziony, a w drzwiach pojawia się tajemnicza postać, która wyjaśnia, że jego rodzina jest częścią grupy walczącej przeciwko Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida da im nieograniczoną władzę, więc nie pozostaje nic innego, tylko im w tym przeszkodzić. Alcatraz ma nie lada zadanie, które wydaje się niemożliwe do wykonania z jego talentem do wywoływania katastrof, ale podejmuje walkę i wpada w wir niesamowitych zdarzeń i przygód.

Książka naszpikowana jest różnymi fantastycznymi bohaterami, ciągle się coś dzieje, akcja goni akcję. W dobie tylu bodźców, którymi są otaczane nasze dzieci, powieść nie powinna im się nudzić. Wręcz przeciwnie. Jest tu też dużo humoru, a autor – Brandon Sanderson, który znany jest jako pisarz fantasy dla dorosłych i młodzieży, doskonale sprawdził się pisząc powieść dla młodszego czytelnika. 

 

Druga propozycja to “Całkiem obcy człowiek” Rebecci Stead – amerykańskiej autorki książek dla nastolatek, laureatki wielu nagród. Jest to powieść o nastolatkach, o miłości i przyjaźni, zaufaniu i zdradzie, chłopakach i dziewczynach, które próbują jakoś odnaleźć się w tym zwariowanym świecie. Dla trzech przyjaciółek: Bridge, Tabithy i Emily ten rok jest przełomowy, a ich przyjaźń zostanie poddana próbie.

Bridge przeżyła wypadek i nie potrafi sobie z tym poradzić. W zasadzie nie powinna żyć, ale żyje i nie wiedzieć dlaczego nosi opaskę z kocimi uszami. Tab to feministka, a Em jest w związku. Przynajmniej tak jej się wydaje, bo z chłopakiem nie zamieniła ani słowa, a ich dziwna relacja polega na wysyłaniu sobie nawzajem określonych zdjęć. Każda z bohaterek jest inna, ma swoją osobowość i poglądy, ale znają się od zawsze i przyjaźnią, obiecały sobie nawet, że nigdy się nie pokłócą. Jednak, czy zdołają wytrwać w swoim postanowieniu?

Książka jest lekka i przyjemna, bardzo dobrze się ją czyta, choć nie jest to jakieś arcydzieło. Styl pisania nie jest banalny, a zwroty i dialogi nie irytują, jak to ma miejsce w niektórych młodzieżowych powieściach. Książka nie jest też pusta i nie mówi o nastoletnich problemach w sposób płytki i prosty. Oprócz przyjaźni mamy tu pierwszą miłość i towarzyszące jej emocje, każda z przyjaciółek ma swój temperament i poglądy, widać, że współczesna młodzież nie jest małostkowa, że ma swój interesujący świat.

Polecam jako lekturę również dorosłym, którzy chcieliby wrócić do czasów, kiedy sami mieli naście lat i trochę się rozczulić, czytając o pierwszych miłosnych uniesieniach.

 

“Seria Niefortunnych Zdarzeń” Lemony Snicket


Kolejna seria, którą poleca młodzież, to coś dla wielbicieli absurdu. 

Trójka rodzeństwa Baudelaire, po pożarze rodzinnego domu, w którym zginęli ich rodzice, zostaje odesłana do dalekiego krewnego, niejakiego Hrabiego Olafa, o którym nigdy wcześniej nie słyszeli.  Jednak pożar i strata rodziców to nie jest najgorsze, co może spotkać trójkę dzieci. To tylko początek serii niefortunnych zdarzeń.

To seria absolutnie fascynująca, groteskowa i abstrakcyjna, co może nie każdemu się początkowo spodobać, ale jednak jest w tych książkach coś, co sprawia, że odbieramy ją pozytywnie. Może dzięki specyficznemu poczuciu humoru, czasem odrobinie groteski czy abstrakcji. A może właśnie pomieszanie tego wszystkiego wraz z mrocznym stylem daje nam tę prawdziwą odskocznię w dziwny, specyficzny świat. 

Oprócz niecodziennego klimatu książek, znajdziemy tu całą plejadę niesamowitych postaci, zagadki, przygody i bardzo mroczny styl. Losy młodych bohaterów nie są przedstawione naiwnie, dzięki czemu książki czyta się dobrze, a rodzeństwo da się polubić. Zdecydowanie czarnym charakterem jest tu wuj Olaf, który chce zapanować nad rodzeństwem i zagarnąć ich majątek. Dzieci próbują walczyć z dorosłym, broniąc najmłodszego z nich i wspierając się nawzajem. Niespodziewane zwroty akcji zapewnią dreszczyk emocji i powód do sięgnięcia po następne tomy.

 

seria niefortunnych zdarzeń

 

To na razie tyle moich propozycji. A może dorzucilibyście jakieś tytuły do tej listy? Czekam na propozycje!

Może ci się również spodobać

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.