Strach ma wielkie oczy

0 17

Strach ma wielkie oczy, szczególnie w nocy. Gdy gasimy światło dzieją się dziwne rzeczy. Coś stuka w oddali, gdzieś spod łóżka dochodzą ciche trzaski, a z szafy czyjś oddech. Czasem sama zapalam światło i nasłuchuję w nocnej ciszy. Niekiedy nie wiem, czy mi się to wydawało, czy nie, ale niepokój zostaje. Ja sobie umiem z tym poradzić, ale małe dzieci mają z tym problem.

 

Dlaczego się boimy?


Strach nam towarzyszy, kiedy poznajemy rzeczy nowe, których nie znamy i nie wiemy jak na nie zareagować. Wtedy się po prostu boimy. Dzieci nie wiedzą wielu rzeczy i ciągle ten otaczający ich świat jest dla nich wielką tajemnicą. Pamiętam, kiedy sama byłam dzieckiem, w mojej rodzinie wszyscy wiedzieli, że na strychu mieszka Miedzianobrody i stuka kijem w ściany, a w piwnicy są duchy, które gaszą światło. Dziś umiem sobie to wytłumaczyć, bo bardziej rozumiem świat. Ze strychu dochodziło stukanie z nagrzanego bojlera, a światło gasło z powodu uszkodzonej żarówki. Jednak na dziecięcą wyobraźnię te historie rzeczywiście działały piorunująco i do dziś boję się ciemnych pomieszczeń, bycia samej w domu czy starych piwnic.

strach ma wielkie oczy lampka softpal

 

Skąd się bierze strach przed ciemnością?


W pewnym etapie życia dziecka strach pojawia się samoistnie i jest wynikiem rozwoju wyobraźni. Możemy nagle być zaskoczeni, że dwulatek spał spokojnie w ciemnym pokoju, ale trzylatek zaczyna nagle mieć z tym problem.

strach ma wielkie oczy lampka softpal

 

Co zrobić, kiedy dziecko panicznie boi się ciemności? 


Najważniejsze, żeby nie bagatelizować, nie wyśmiewać i nie zawstydzać. Ponieważ lęk przed ciemnością dotyczy sfery emocjonalnej, na nic się również zdadzą logiczne tłumaczenia i racjonalne wywody. Warto obejść z maluchem wszystkie kąty i zakamarki, żeby wypędzić potwory. Można poczytać terapeutyczne bajki lub włączyć kojącą muzykę. Bezsprzecznie należy otoczyć dziecko szczególną uwagą, przytulać i okazać więcej czułości.

lampka-philips5

 

Lekka poświata przez całą noc


Kiedy strach ma wielkie oczy, a chłopcy nie mogą spać, to taki mój sposób na odgonienie nocnych potworów. Dzieciaki mają drzwi otwarte, a z przypodłogowych lampek roztacza się delikatne światło. Problem pojawił się jednak u Malutka. Jego noc zaczyna się wcześniej niż starszych dzieci, więc muszę zamykać drzwi do jego pokoju, żeby mógł spokojnie spać. Przez to od czasu do czasu Mały budzi się z płaczem nie mogąc w ciemności znaleźć poduszki czy smoczka. Biegnę więc na piętro kilka razy w ciągu wieczora, aby poratować moje dziecko. Znowu kiedy drzwi są otwarte, starsi synowie chodząc, rozmawiając i przekomarzając się powodują, że efekt był ten sam: płacz i ja biegnąca co chwila na górę.

lampka-philips7

 

Z pomocą przyszła nam lampka Softpal firmy Philips


Skryte w postaci z bajki Disneya światło ledowe daje przyjemny blask, który trwa nawet przez 8 godzin. Mike z “Potworów i spółki” zagościł się w pokoju Malutka i od razu wzbudził wielkie poruszenie. Lampka została ugryziona, wyrzucona z łóżeczka, przytulana, słowem wytarmoszona z każdej strony przez mojego synka. Ponieważ jest wykonana z bezpiecznego i miękkiego silikonu, który nie zawiera szkodliwego dla dzieci BPA i nie ma drobnych części oraz ostrych krawędzi, pozwoliłam Małemu oswoić się z potworem, który nie straszy, a wręcz ratuje z opresji! Tego wieczora zamknęłam drzwi do jego sypialni, zostawiając go w dobrym towarzystwie, a ja odpoczęłam bez biegania to w górę to dół po schodach. Następnego dnia ze zdziwieniem odkryłam, mój dwulatek bez problemu odkrył jak się zapala i gasi tą bajerancką lampkę. Wystarczy ją przechylić lub potrząsnąć i już jest jasno wokoło!

lampka-philips8

 

Wygraj lampkę Softpal!


Zresztą, co ja będę Wam opowiadać. Sami możecie taką lampkę wygrać! Oto, co trzeba zrobić:

1. prześlij swoją akceptację regulaminu na adres kontakt@domnaglowie.pl.

2. wklej zdjęcie swojego dziecka w komentarzu na Facebooku (pod plakatem informującym o konkursie), w otoczeniu bajkowych motywów Disneya.  Jeśli Twoje dziecko ma pościel z Miszką Miki albo jakieś ubranka z innymi bohaterami, a może zabawki z postaciami znanymi z bajek disneyowskich – wklej i zawalcz o nagrodę! Można wkleić maksymalnie 5 zdjęć

3. polub  domnaglowie.pl na Facebooku

4. udostępnij plakat konkursowy na swoim profilu na Facebooku

Lampkę można wybrać spośród czterech wersji: Mike’a, Sulleya, Myszki Miki lub Myszki Minnie.

Konkurs trwa do 1 lipca do końca dnia, a zwycięzcę wyłonię do 4 lipca. 

Każdy uczestnik powinien posiadać pełne prawa autorskie do zdjęcia, wyraża zgodę na publikację i rozpowszechnianie jego wizerunku oraz wizerunku dziecka na stronach internetowych związanych z Konkursem, jego Organizatorem, oraz Organizatorem akcji promocyjnej „PHILIPS DISNEY SoftPal”. Jeżeli na zdjęciu są osoby trzecie, uczestnik konkursu powinien posiadać zgodę na publikację wizerunku tych osób. 

Powodzenia!

strach ma wielkie oczy lampka softpal
 

 

Może ci się również spodobać

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.